Salaspilī ceļ Latvijā pirmo saules siltumapgādes sistēmu

0 Komentāru
Salaspilī ceļ Latvijā pirmo saules siltumapgādes sistēmu
KASPARS KRAFTS, F64

Salaspilī ceļ pirmo Latvijā saules enerģijas centralizētas siltumapgādes sistēmu, kas būs viena no lielākajam Eiropā. Lai arī izmaksas ir ievērojamas, iedzīvotājiem tiek solīts, ka siltumtarifs samazināsies.

Trešdien tika ielikts pamatakmens Latvijā pirmajā saules enerģijas centralizētā siltumapgādes sistēmā. Kapsula iemūrēta jaunceļamās katlu mājas pamatos. Pagaidām Eiropā ir tikai dažas līdzīgas sistēmas, piemēram, Dānijā un Austrijā. Plānots, ka jau septembrī arī Salaspilī tiks izmantota triju veidu siltumenerģija.

“Mēs plānojam saražot aptuveni 20% siltuma tikai no saules. Tad pārējais ir no šķeldas, un pašus pīķus, kad ir visaugstākā tā viena nedēļa, tad ir gāze. Tā ka ar 90 pāri 90% mēs plānojam no atjaunojamiem energoresursiem,” saka “Salaspils siltums” valdes locekle Ina Bērziņa-Veita.

Kopējas projekta izmaksas pārsniedz septiņus miljonus eiro. 40% no tā finansē Eiropas Savienība, vēl uz trešdaļu – paņemts kredīts, bet pārējo sedz pats ”Salaspils siltums”. Apmēram miljons eiro iegūts, pārdodot biržā neizmantotās gāzes kvotas, jo uzņēmums jau pirms vairākiem gadiem ir pārgājis uz šķeldu. Zināms ietaupījums būs arī, pateicoties tam, ka vairs nebūšot jāmaksā nodoklis par vides piesārņošanu.

“Šajā projektā netiek ieguldīta publisku nodokļu maksātāju nauda. Tas ir projekts, kam ir ekonomiskais pamatojums un atmaksāšanās. Tas dos ilgtspējīgu attīstību centralizētai siltumapgādei, un tas arī neietekmēs tarifa politiku, kas ir ļoti nozīmīgi iedzīvotājiem un Salaspilij kopumā,” norāda Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (V).

Nākamgad uzņēmums plāno iesniegt Regulatorā prasību par siltuma tarifu samazināšanu apmēram par 5%. Pašlaik Salaspilī jau ir sagatavots solārais laukums, kas būs viens no lielākiem Eiropā. Tā teritorija ir vairāk nekā seši hektāri. Laukumā tiks uzstādīti 1720 saules kolektori. Neatkarīgi no apjomīguma būvnieku vērtējumā projekts neesot sarežģīts. Visgrūtākais esot integrēt saules enerģijas ražotni jau esošajā apkures sistēmā.

“Viss šeit ir tapis no padomju laikiem, un tajā sistēmā mums ir jāstrādā vienoti un automātiskā režīmā. Protams, otrs lielais jautājums mums ir akumulatora tvertne, kas ir pietiekami liela būvē,” skaidro uzņēmuma ”Filter” valdes loceklis Agris Šipkovs.

Tas būs sava veida milzīgs 29 metrus augsts un 20 metrus plats boilers, kurā glabāsies 8 tūkstoši kubu silta ūdens. Sekojot vides draudzīguma idejai, arī tiek apsvērta iespēja palaist starp kolektoriem aitu ganāmpulku, kas dabīgā veidā nopļautu zāli.

0 Komentāru