RTU zinātnieces radījušas metodi formastērpu pilnveidošanai karavīriem un glābējiem

3 komentāri

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieces radījušas algoritmu, kas palīdzēs speciālo uzdevumu veicējiem izvēlēties auguma izmēriem atbilstošus un ergonomiskus formastērpus. Metode jau esot aprobēta sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD).

Cilvēka ķermeņa 3D skenerim ir vajadzīgas tikai nepilnas 15 sekundes, lai ar šīs gudrās iekārtas palīdzību iegūtu 153 (!) dažādus auguma mērījumus. Piemēram, augstuma, distances, šķēlumus.

“Kas ir iekārta, kas balstās lāzertehnoloģijās. Tās labums ir tas, ka cilvēka nomērīšana notiek ātrā veidā. Šādi stāvot. Protams, tas notiek apakšveļā. Tas noteikti nav kaitīgi veselībai. Lāzers virzās no augšas uz leju un ātri iegūstam cilvēka 3D modeli,” skaidro RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta doktorante Eva Lapkovska.

Un tiešām īsi pēc manu 3D ķermeņa modeli var ieraudzīt jau uz ekrāna. Eva Lapkovska izstrādājusi universālu metodiku iestādēm, kuru ikdiena saistīta ar īpašu uzdevumu apģērba valkāšanu, piemēram, ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, armijai, zemessardzei.

“Lietotājs var iegūt dažādus ķermeņa mērus ar pieejamie rīkiem dažādus garuma mērus, apkārtmērus. Tāpat var iegūt arī dažādas šķēlējplaknes, piemēram, krūšu līmenī,” stāsta Dizaina tehnoloģiju institūta doktorante.

RTU vairāku gadu laikā izstrādātā un aprobētā metodika paaugstinās zināšanas par apģērba atbilstības vērtēšanu.

“Instruments, tādā veidā skeneris, ir vienīgais Latvijā. Tie pētījumi, kas ir veikti manā vadībā, ir novērtēti arī citās valstīs. Projekta laikā idejas nāca no mūsu komandas puses. Līdz ar to arī metodi esam izstrādājuši pirmie, pagaidām nezinu nevienu, kas būtu apkopojis visus šos datus šādā vienā skaistā algoritmā,” norāda RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.

Šo izstrādāto metodi vasaras beigās aprobējuši Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta 59 darbinieki. Dienesta Iepirkumu un nodrošinājuma pārvaldes priekšnieks uzsvēra, ka tai ir patiešām ļoti praktisks lietojums.

“Ne visas amatpersonas mums ir vienlīdz fiziski attīstītas. Dažām no tām ir vairāk attīstīts vēders. Tad mēs redzam, ka kāds formas elements ne visai der. Šī sistēma, ko izstrādāja RTU, mums ļaus noņemt precīzākus amatpersonu mērus, tostarp uzmērīt apģērba gabalu,” norāda VUGD Iepirkumu un nodrošinājuma pārvaldes priekšnieks Staņislavs Ļisovenko.

Tikmēr RTU zinātnieki šobrīd jau strādā pie tērpu pilnveidošanas. Tas nozīmē, ka jau pavisam drīz visi nepilni 3 tūkstoši VUGD darbinieki ar skenera palīdzību varēs iegūt visprecīzākos mērījumus. Taču vispirms šis process jāakceptē Iekšlietu ministrijai.

3 komentāri