Radioamatierisms: Latvijā darbojas teju 400 staciju

Visā pasaulē šodien tiek svinēta Radio diena. Daudzi iedzīvotāji noteikti domā, ka Latvijā ir desmit, varbūt 20 radio staciju, taču, izrādās, šis skaits krietni, pat desmitiem reižu lielāks, jo darbojas arī radioamatieri.

Atpakaļ uz rakstu

5 komentāri

 • HA

  HA

  Varēja jau vismaz pamatvilcienos apstāstīt kas ir mūsdienu "radioamatieris" un kāda no tā pasākuma jēga. Pirms gadiem 30-40 vēl ok, bet mobilo telefonu un interneta laikmetā?!
  • vārds

   vārds

   Varbūt jāizlasa raksts vai jānoklausās sižets un, tad kļūs skaidrs. Taču ja tā jāskaidro par jēgu, tad var salīdzināt ar futbolu, vai zināt kāda ir futbola spēles jēga? Ja zināt, tad nebūs grūti saprast arī radioamatierisma kaifu!!
 • Garāmejot

  Garāmejot

  Pagājušā gadsimta sešdesmito gadu sākumā , kad mācījos vidusskolā sākuma klasēs , iegādājos V. Borisova grāmatu - Jaunais radioamatieris un nolēmu uzbūvēt detektora uztverēju . Detektors . Aizbraucu ar tramvaju uz veikalu Juglas virzienā , tur uz stūra bija radio veikals , kur arī dažas detaļas varēja nopirkt un jautāju - Vai jums ir detektors ! Jaunas meitenes ieplēš savas lielās acis un izbrīnītas jautā - kas tas ir - detektors ? Es apjuku , kaut ko nomurmulēju un izgāju no veikala ārā . Vajadzēja prasīt Diodi , bet es to toreiz nezināju . Paņēmu žiletes gabaliņu un grafīta serdeni no zīmuļa un uztaisīju to detektoru pats , kā bija grāmata norādīts . Rezultāts nebija sevišķi labs , bet tas bija sākums radiotehnikas lauciņā . Pēc tam es sāku vākt no visam iespējamam pusēm vadus , dzelžus , vecus radioaparātus u.t.t. 1962 . gadā , vai mazliet vēlāk V. Silenieks bija publicējis rakstu kāda žurnālā - Kā uzbūvēt kabatas raidītāju - uztverēju ar 2P1P radiolampām . Jābrīnās , kā toreiz šāda publikācija varēja iziet Latvijas presē , jo bija režīms . Divi kilometri radiuss - 7.5 - 7.9 m diapazonā . Lai dabūtu toreiz atļaujas , bija diezgan jāpacenšas , bet sķēršļi bija diezgan lieli . Ja iestājās dosaaf klubā , tad arī varēja arī tikt pie apmācībām un darboties ar kolektīvo radiostaciju jau citos diapazonos un ar lielas jaudas iekārtām . Es aizgāju radio un tv iekārtu labošanas virzienā . Laboju TV , mainīju krāsainos kineskopus , laboju un uzlaboju magnetofonus , pastiprinātajus u.t.t. Nu visumā tādi sīkumi , ja salīdzinām ar šodienas prasībām . Mūsdienās viss ir daudz pieejamāks . Nav jābūvē pašam sava radiostacija un tikai jāiziet apmācības kursi , jānoliek eksāmens darbībai ar radiostacijām . Literatūra ir pieejama angļu valodā , bet lielāka izvēle tomēr ir krievu valodā . Radio . Radiolubitel . u.t.t. Ja ieiesiet Yandex
  meklētājā un uzliksiet kādus jautājumus , tad atbildes ilgi meklēt nevajadzēs , tikai arī tur ir Jauni laiki un jaunas attiecības - reģistrācija un jādomā , ka kāda neleila finanšu atlīdzība , jo prasa telefona numuru un e - pastu . Ne vienmēr , bet diezgan bieži . Detaļas nav lētas , bet iegādāties tās var arī Rīgas veikalos . Tagad var nopirkt jau gatavas radiostacijas , bet jārēķinās ar vairakiem tūkstošiem Eiro . Jānopērk , vai jāizgatavo antena , tā jānoskaņo , ja paši taisām , bet vieglāk to visu nopirkt . :)
 • Evalds Malahovskis

  Evalds Malahovskis

  Es pēc Lauku radioamatiera pamācībām izgatavoju detektoruztvērēju (un
  austiņās noklausījos ziņu par Staļina nāvi.) Tas bija pagājušā gs.50-to gadu sākumā.
  Kur tagad var tikt pie informācijas par
  radioamatierismu, radiodetaļām un visu pārējo,kas nepieciešams šai nozarei.
  • :-)

   :-)

   ir tāda lieta kā google un tur iespējams atrast visus pavedienus, kas aizvedīs pie nepieciešamajām zināšanām

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!