Radioamatierisms: Latvijā darbojas teju 400 staciju

6 komentāri

Visā pasaulē šodien tiek svinēta Radio diena. Daudzi iedzīvotāji noteikti domā, ka Latvijā ir desmit, varbūt 20 radio staciju, taču, izrādās, šis skaits krietni, pat desmitiem reižu lielāks, jo darbojas arī radioamatieri.

Mūsu stāsta varoņa māju var ļoti viegli atpazīt pēc milzīgās radioantenas ēkas pagalmā. “Šo aparātu sauc par transīveru, viņā iekšā gan raidītājs, gan uztvērējs.” Antenas saimnieks ir diriģents un radioamatieris Normunds Šnē. Normunds ar radioamatierismu sāka darboties Jelgavā 15 gadu vecumā.

“Man bija draugs, kurš ar to nopietni nodarbojās, es viņam gāju līdzi uz Jelgavas kolektīvo staciju. Kolektīvā stacija ir tāda, kur var nākt ikviens,” viņš stāsta.

Tomēr vēlāk Normunds radio lietas nolika malā, taču, kā izrādījās, ne uz visiem laikiem: “Tagad jau 15 gadus esmu atsācis, un izrādās, – tas joprojām notiek, turklāt kā vēl notiek. Tas nebūt netaisās mirt, Amerikā vien ir divi miljoni šādu staciju.”

Arī mazajā Latvijā amatieru radiostaciju skaits ir būtisks. Valsts elektrisko sakaru uzraugi ir reģistrējuši teju 400 radioamatieru staciju Latvijā.

Normunds Šnē norāda, ka ar radioamatierismu nodarbojas ļoti dažādi cilvēki, un ne vienmēr tie ir izteikti tehniski orientēti: “Tāda slavenība kā Bregovičs bijis radioamatieris un karalis Huseins Jordānijā, un daudzi Holivudas aktieri, ASV tā lieta ir populāra.”

Latvijas radioamatieriem, tostarp arī Normundam, ir labi panākumi radioamatieru sacensībās – arī 1. vieta pasaulē kopā ar latviešu komandu Zaļā raga salā Āfrikā.

Normunds piebilst, ka radioamatierismā ikviens atrod sev interesējošo – kāds vairāk interesējas par tehniku, kādu vairāk aizrauj sacensības vai sazināšanās ar domubiedriem. Lai kļūtu par radioamatieri, nepietiek ar tehnikas iegādi vien, ir sekmīgi jānokārto radioamatiera eksāmens.

6 komentāri