Puse bērnu slēpj no vecākiem riskantu uzvedību internetā

Komentāri
Puse bērnu slēpj no vecākiem riskantu uzvedību internetā
FOTO:LETA

Pasaulē, kur internetam un tam pievienotajām ierīcēm ir milzīga nozīme, liela daļa bērnu dzīves paiet ārpus pieaugušo redzesloka, tādējādi uzdodot vecākiem grūtu jautājumu: kā jūs nodrošināt, lai bērni uzaug uzticamā un drošā vidē, neiejaucoties viņu privātajā dzīvē?

Galu galā, bērns, kas ir atstāts vienatnē ar internetu, var saskarties ar kaitīgu vai nepiemērotu saturu. Saskaņā ar Kaspersky Lab un aģentūras iconKids & Youth veikto aptauju gandrīz puse bērnu (44 %) slēpj no vecākiem potenciāli bīstamas darbības tiešsaistē.

Jo bērns ir vecāks, jo vairāk viņš slēpj. 8–10 gadu vecumā tikai trešdaļa (33 %) bērnu neinformē vecākus par incidentiem tīmeklī, taču šis daudzums palielinās līdz 51 % 14–16 gadus vecu pusaudžu vidū.

Daudzi nerunīgo bērnu vecāki nemaz neuzzina, ar ko viņu atvases saskaras tiešsaistē. Jo darbība ir bīstamāka, jo mazāka iespēja, ka vecāki par to uzzinās.

Piemēram, 56 % mammu un tētu nemaz nezina, cik daudz laika bērns patiesībā pavada internetā, bet gandrīz 70 % nav ne jausmas par nelikumīgām lejupielādēm vai iebiedēšanu tiešsaistē.

Bērni ne tikai noklusē nepieļaujamu uzvedību internetā, bet arī veic pasākumus, lai apietu vecāku kontroli. To atzina trešdaļa bērnu (30 %).

Viņi savās ierīcēs izmanto paroles, ko vecāki nezina, sērfo internetā, kad pieaugušo nav klāt, dzēš savu tiešsaistes darbību vēsturi utt. Turklāt septītā daļa (14 %) izmanto speciālas programmas, kas slēpj, kuras lietotnes ir bijušas atvērtas.

”Vecāku izglītošanai ir būtiska nozīme bērnu aizsardzībā internetā. Ja bērni domā, ka vecāki spēj mierīgi apspriest jautājumus, ar kuriem viņi saskaras, ir daudz lielāka iespēja, ka viņi uzticēsies vecākiem. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi, lai vecāki vairāk uzzinātu par apdraudējumiem tiešsaistē, uzlabotu savu e-pratību un izveidotu savstarpējas uzticēšanās pilnas attiecības ar bērniem, tādējādi piedaloties viņu dzīvē gan tiešsaistē, gan bezsaistē. Pārlieciniet bērnus, ka, lai kas notiktu, jūs vienmēr esat gatavi uzklausīt, atbalstīt un palīdzēt. Turklāt nesenais Eiropas Komisijas pētījums atklāj, ka bieži vien paši bērni lūdz vecāku kontroli, lai aizsargātu savus jaunākos brāļus un māsas,” norāda European Schoolnet vecākā padomniece Dženisa Ričardsone.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl