Profesors Bārzdiņš cer, ka Latvija kļūs par IT lielvalsti

4 komentāri

Latvija var lepoties ar augstiem sasniegumiem informācijas tehnoloģiju jomā. Tas lielā mērā ir, pateicoties datorikas celmlaužiem, kas ar saviem pētījumiem un radītajām ierīcēm jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados iezīmēja Latviju pasaules datorikas kartē.

Viens no šiem izcilajiem starptautiskajiem datorzinātņu speciālistiem ceturtdien, 23. novembrī, tika godināts Zinātņu akadēmijā.

Akadēmiķis Jānis Visvaldis Bārzdiņš ir viens no datorzinātnes celmlaužiem Latvijā, – vairāku desmitgažu darbā viņa vadībā Latvijā izveidojusies spēcīga datorzinātnes skola. Kad profesors sāka savu pētnieka karjeru, datorika bija matemātikas nozare, – ilgus gadus Bārzdiņš darbojās kā matemātiķis, savukārt deviņdesmitajos gados pavērās ceļš pretim datorzinātnei. Akadēmiķis sāka strādāt sistēmu modelēšanā un kopā ar kolēģiem izstrādāja tiem laikiem modernāko sistēmu modelēšanas rīku GRADE.

Jānis Visvaldis Bārzdiņš
profesors

Mēs bijām toreiz apsteiguši pasauli par gadiem pieciem šajā ļoti svarīgajā tematikā. Tad pamodās milži un tēma kļuva tik svarīga, ka jau “IBM”, “Microsoft” izveidoja komiteju, lai izveidotu jaunu modelēšanas valodu un reizē rīkus.

Vēl patlaban tiek uzskatīts, ka programmrīka GRADE izveidošana ir vislielākais panākums, ko jebkad sasnieguši Latvijas datorzinātnieki. Savukārt Bārzdiņa publikācijas ir tikušas starptautiski citētas vairāk nekā 40 gadu garumā.

Darbs sistēmu modelēšanā turpinājies pēdējos 25 gadus un arī pašlaik, 80 gadu vecumā, zinātnieks turpina strādāt, – sniedz savu artavu gan studentu skološanā, gan zinātniskajā darbā. Pēc tam, kad izdevies izstrādāt pasaules līmeņa modelēšanas valodu, ar komandu aicināti prezentēt referātu visaugstākā līmeņa konferencē.

Jānis Visvaldis Bārzdiņš
profesors

Kas attiecas uz praktisko realizāciju šīm jaunajām idejām, man gribas teikt, lai tas paliek jauno kolēģu ziņā. Lai viņi ir gatavi iesaistīties šai milžu cīniņā.

Runājot par datorikas attīstību, šodienas sniegtās iespējas vēl tālajos deviņdesmitajos speciālistiem bijušas prognozējamas, tāpēc mūsdienu datorizētā pasaule nav pārsteigums. Lielāki brīnumi gan gaidāmi nākotnē līdz ar neironu tīkla parādīšanos.

Jānis Visvaldis Bārzdiņš
profesors

Datorzinātnēs ir noticis lielais sprādziens. Dziļā mašīnmācīšanās, kas dod iespēju attēlus pazīt daudz labāk nekā cilvēks, runu pazīt, tulkot. Arī apmācīt vadīt mašīnu. Pirmo reizi zinātne ir tikusi klāt mūsu domāšanas mehānismiem, sāk uzminēt. Droši vien, ka mums smadzenēs bioloģiski tas notiek citādāk, kā putns lido vienā veidā, lidmašīna citā, bet “pa lielam” mehānismi ir uzzināti.

Lepnums ir par Latvijas datorzinātnes attīstību – pasaules kartē esam sevi iezīmējuši. To pierāda, ka eksports IT jomā ir trešais lielākais.

Jānis Visvaldis Bārzdiņš
profesors

Eksports IT pagājušajā gadā ir pie 400 miljoniem, kas ir liels skaitlis un strauji aug. Esmu savu referātu tā iecerējis nobeigt, – cerībā, ka Latvija kļūs par IT lielvalsti.

Par fundamentāliem pētījumiem algoritmu teorijā un datorzinātnes skolas izveidi Latvijā akadēmiķis ceturtdien attiecīgi godināts – viņam piešķirta Zinātņu akadēmijas Lielā medaļa, kas augstākais apbalvojums, ko akadēmija piešķir par izciliem sasniegumiem.

4 komentāri