Pokemon Go invāzija Latvijā: izklaide var pārvērsties par draudu

1 komentārs
Pokemon Go invāzija Latvijā: izklaide var pārvērsties par draudu
Reuters/Scanpix

Pasauli pārņēmusī viedtālruņu spēle Pokemon Go arvien straujāk izplatās arī Latvijā. Kopš sestdienas, kad tā pieejama arī pie mums, tā kļuvusi par biežāk lejupielādēto mobilo aplikāciju. Taču dzīvē nav tik vienkārši kā spēlē – kā nevainīga izklaide var pārvērsties par draudu veselībai un pat dzīvībai.

Pokemon Go spēli patlaban savos tālruņos uzstādījuši vairāki desmiti miljonu lietotāju visā pasaulē un šis skaitlis nemitīgi aug. Arī Latvijā spēle ir oficiāli pieejama kopš sestdienas un jau izpelnījusies lielu popularitāti jaunu cilvēku vidū. LNT Ziņas novēroja, ka spēlētāji pat pulcējas atsevišķās vietās pilsētā.

Šajā spēlē fiktīvi radījumi ir ievietoti reālajā dzīvē, un tās uzdevums ir ar virtuālu bumbu noķert pokemonu. Tie var parādīties jebkurā laikā un jebkurā vietā.

Daļa LNT Ziņu uzrunāto cilvēku kautrējās par savu nodarbi, tikmēr citi labprāt atklāja, ka ir lieli spēles fani. Tostarp arī Matiass no Norvēģijas, kurš nešķiras no spēles pat ceļojuma laikā.

Video

“Esmu noķēris vairāk nekā 300 pokemonu, un tas ir 20. līmenis. Mani tuvinieki pat atbalsta to, ka spēlēju šo spēli, jo tagad es daudz vairāk laika pavadu ārā. Iepriekš pavadīju laiku mājās. Pa šīm piecām dienām esmu nostaigājis ap 70 kilometru,” stāsta Matiass.

Spēles fani ir pārliecināti, ka aizraušanās ar pokemoniem netraucē ikdienai. Tieši otrādi – viņuprāt, tas pat satuvinot cilvēkus.

“Tu vari iepazīties ar cilvēkiem, sarunāties ar viņiem un iegūt jaunus draugus tikai tāpēc, ka viņi visu laiku tur uzrodas. Un īstenībā nav tā, ka atsvešinās no visiem pārējiem,” norāda Madara.

Tehnoloģiju speciālisti šo spēli sauc par veiksmīgu paplašinātās realitātes piemēru. Vienlaikus tā gan rada arī bīstamas situācijas. Ārzemēs cilvēku pūļi masveidā pulcējas vienuviet, lai notvertu tur parādījušos pokemonu. Cilvēki spēlējot spēli pat braucot pie auto stūres un uz velosipēda. Latvijā vēl nav ziņots par traumām, bet pasaulē jau bijuši vairāki nāves gadījumi.

“Viņš visu laiku ir ieurbies iekšā telefonā. Tikpat viegli var tikt uz ielas zem mašīnas, var kaut kur nokrist no kaut kāda jumta, vēl kaut kur iekrist iekšā. Arī naudu var iztērēt protams. Tu jau vari arī pirkt kaut kādus elementus ar virtuālo valūtiņu tajā spēlē pašā. Tā kā vecākiem ir jāpadomā, vai bērni neiztērēs visu naudu arī,” brīdina jauno tehnoloģiju speciālists Kristaps Skutelis.

Tikmēr Rīgas pašvaldības policija, reaģējot uz spēles popularitāti, pirmo reizi izplatījusi brīdinošus ieteikumus. Piemēram, ārzemēs spēli izmanto cilvēku apzagšanai, un nav izslēgts, ka tas pats var notikt arī Latvijā.

“Viņi ir izlikuši tā saucamo pokemonu pievilinātāju, kas loģiski arī pievilina citus spēlētājus, lai ievilinātu šos te spēlētājus klusās ieliņās vai tumšās vārtrūmēs, lai pēc tam viņus aplaupītu, jo šāds spēlētājs, tur ierodoties – tur jau ir uzreiz zināms, ka viņam kā minimums būs ļoti labs mobilais tālrunis, kuru varēs atņemt,” norāda RPP pārstāvis Toms Sadovskis.

Tehnoloģiju eksperti gan prognozē, ka līdzīgi kā citas spēles arī šī pēc apmēram gada piedzīvos norietu, jo spēlētājiem kļūs neinteresanta.