Pirmssvētku steiga ir augsne kibernoziedzniekiem

Komentāri
Pirmssvētku steiga ir augsne kibernoziedzniekiem
FOTO: LETA

Svētku priekšvakarā interneta veikali daudziem kļūst par visērtāko veidu, kā iegādāties dāvanas radiem un draugiem, nestāvot garās rindās. Turklāt svētku brīvdienas ir lieliska izdevība atpūsties ārzemēs. Kaspersky Lab eksperti stāsta, kā izvairīties no hakeru viltībām tīmeklī, kad meklējat dāvanas vai atpūtu.

Pirms svētkiem interneta lietotāji meklē pievilcīgas atlaides, kā arī tūrisma firmu un lidsabiedrību akcijas par zemām cenām. Tas, protams, ir jādara piesardzīgi, jo pirmssvētku steiga ir auglīga augsne noziedzniekiem, tostarp arī kibernoziedzniekiem. Eksperti ir noskaidrojuši, ka lielākoties lietotāji ir pakļauti vieniem un tiem pašiem draudiem: pikšķerēšanai, sociālajai inženierijai, uzlaušanai vāju paroļu dēļ, Trojas zirgu instalēšanai un citiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Augsta riska grupā atrodas mobilās ierīces: no vienas puses, to lietotāji arvien biežāk tās izmanto pirkumiem internetā un bezkontakta maksājumiem, no otras puses, viņi pagaidām vēl nav pieraduši ievērot drošības noteikumus, kad norēķinās ar viedtālruņa vai planšetdatora lietojumprogrammu starpniecību.

Decembra pēdējās nedēļās lietotāji iegādājas preces visaktīvāk: 38% eiropiešu pirks dāvanas internetā. Daži no viņiem saskarsies ar nepatīkamām sekām. Turklāt viņi riskē ne tikai tobrīd, kad maksā ar bankas karti internetā, bet arī visā pirmssvētku iepirkšanās periodā.

Kad saņemat Jaungada apsveikuma kartīti, nevajag steigšus noklikšķināt uz tās. Vēstulē, kas izskatās pēc kāda pazīstama zīmola oficiālā sūtījuma, var būt piedāvāts lejupielādēt pielikumu, lai apskatītu kartīti pilnā formātā. Vienīgi svētku pielikuma vietā lietotājs, atverot pielikumu, instalē savā datorā vai mobilajā ierīcē Trojas zirga programmu, kas maksājuma brīdī internetā aizstās internetveikala īsto lapu ar viltojumu un nozags naudu no lietotāja bankas kartes.

Vilinoši piedāvājumi, tostarp no zināmām lidsabiedrībām, ceļojumu aģentūrām, internetveikaliem, un pat vietējā tirdzniecības centrā uzdāvinātas bezmaksas atmiņas ierīces arī var ietvert kaitīgas saites un Trojas zirgu programmas. Tas pats attiecas uz jebkādiem e-pasta paziņojumiem, kuros tiek lūgts ievadīt bankas datus.

Spēlētāji regulāri saskaras ar krāpšanu, ieskaitot arī populāru platformu, piemēram, Steam, klientus. Piedāvājums bez maksas saņemt spēli vai svētku papildinājumu var ietvert nepatīkamu “bonusu” – iespēlētā konta nozagšanu tālākpārdošanai vai finanšu datu savākšanai (ja lietotājs kontam pievienojis bankas karti).

Turklāt noziedznieki aktīvi ekspluatē labdarības tematu: pirms Jaungada lietotājs var saņemt vēstuli, kurā labdarības organizācijas vārdā viņam piedāvā pārskaitīt līdzekļus pansionātam vai bērnunamam. Šādas vēstules var izrādīties krāpšanas kampaņa. Šajā gadījumā blēži var neaprobežoties tikai ar ziedoto summu un nozagt visas finanses no konta.

Daži vienkārši ekspertu padomi, kurus ieteicams ievērot, lai pasargātu sevi Jaungada priekšvakarā.

  • Neizmantojiet publiskos Wi-Fi piekļuves punktus, lai piekļūtu bankas kontiem un e-pastam.
  • Rūpīgi pārbaudiet tīmekļa vietņu adreses un neklikšķiniet uz aizdomīgām saitēm.
  • Tīmekļa vietnes, kur jāievada norēķinu informācija, adrese ir jāieraksta manuāli pārlūkprogrammas joslā.
  • Nelicencētas lietojumprogrammas var ietvert kaitīgas datnes.
  • Izmantojiet uzticamus drošības risinājumus datoram un mobilajām ierīcēm, kā arī paļaujieties uz to ieteikumiem.
Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl