Pirmssvētku laikā aktivizējas datorkrāpnieki

Komentāri
Pirmssvētku laikā aktivizējas datorkrāpnieki
FOTO: LETA

Reizēm pat Ziemassvētku apsveikums e-pastā var saturēt datorvīrusus, tāpēc CERT.LV drošības speciālisti pirmssvētku laikā aicina īpaši uzmanīties, lietojot e-pastu un internetbanku.

Slazds e-pastā – Gmail lietotāju datu izkrāpšana

Vairāki desmiti lietotāju, kuriem kompromitēts jeb uzlauzts Gmail konts, vērsušies pie CERT.LV pēc tam, kad no viņu e-pasta izsūtītas mēstules draugiem ar aicinājumu pārskaitīt naudu, jo viņi paši it kā nonākuši īslaicīgās grūtībās – ārzemēs nozagti dokumenti un bankas kartes.
Visbiežāk pēc konta kompromitēšanas lietotājs nav varējis atgūt piekļuvi savam e-pastam.

Tādā veidā ļaundari slēpj pēdas, lai nevarētu noteikt, kam vēstules izsūtītas un kā iegūtas Gmail lietotāja konta paroles. Visdrīzāk, pirms konta uzlaušanas lietotājam tikusi nosūtīta cita vēstule, kuru automātiski atverot, tiek izkrāpta Gmail e-pasta parole.

Vērts pacensties, lai izskatītos ticami, – internetbankas datu izkrāpšana

Nedēļas beigās Swedbank izplatīja brīdinājumu klientiem par viltus vēstulēm, kas saturēja it kā bankas sūtītu aicinājumu ievadīt internetbankas kodu kartes datus kādā vietnē. Viltus vēstuli ticamāku padarīja klienta vārds, uzvārds un tālruņa numurs, uz kuru banka it kā zvanījusi.

Rūpīgi sagatavota pikšķerēšana var ietvert iepriekšēju klientu datubāzes iegūšanu no dažādiem avotiem, lai tādējādi tiktu pie lietotāja tālruņa numura un padarītu krāpniecisko e-pastu ticamāku. Šaubu gadījumā, vai e-pasts ir īsts vai nē, vislabāk ir sazināties ar banku, jāatceras arī, ka banka nekad neprasīs ievadīt visus kodus no kodu kartes.

Izpirkuma maksa par piekļuvi personīgajiem failiem

Parādījies arī izspiedējvīruss, kas sašifrē datorā esošos failus un prasa maksu par piekļuvi saviem failiem, saistībā ar kuru vairāki lietotāji vērsušies pie CERT.LV pēc palīdzības. Inficēšanās visbiežāk notiek, apmeklējot tiešsaistes filmu servisus.

Ikvienam iedzīvotājam neiesaka maksāt par failu atšifrēšanu, jo samaksa negarantē prasību izpildi. Ja saķerts šāds vīruss, aicinām doties pie datorspeciālista, tomēr bieži vien lietotājam šāda vīrusa sekas ir nepatīkamas – tiek zaudēta piekļuve datorā esošajiem failiem. Lai pasargātu datoru no failu zuduma, aicinām veidot rezerves kopijas.

Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais

Pēdējās nedēļas laikā novērota augsta Policijas vīrusa aktivitāte. Šāds vīruss ar Valsts policijas atribūtiku Latvijā parādījās 2012. gadā. Vīruss parāda uznirstošo logu ar tekstu labā latviešu valodā un lietotājam tiek uzrādīta apsūdzība par nelegālu materiālu aplūkošanu, nelicencētas programmatūras lietošanu vai neatļautu darbību veikšanu.

Vīruss nobloķē lietotāja datoru un tiek pieprasīts maksāt sodu, izmantojot PaySafe norēķinu sistēmu. Lielākai ticamībai var tikt parādīta lietotāja IP adrese vai lietotāja fotogrāfija (ja datorā pieejama tīmekļa kamera).

Ja dators inficēts ar policijas vīrusu, nekādā gadījumā nemaksājiet par tā atbloķēšanu, bet meklējiet palīdzību pie datorspeciālista, jo no šā vīrusa iespējams atbrīvoties.

Lai izvairītos no inficēšanās ar datorvīrusiem, iesakām regulāri atjaunināt visu datora un arī citu ierīču – planšetdatoru un viedtelefonu programmatūru, sevišķi Java un Flash spraudņus, jo hakeri labprāt izmanto arī t.s. “caurumus” programmatūrā. Tāpat ieteicams pa laikam noskenēt visu datoru ar antivīrusa programmu. Nevajadzētu arī spiest uz uznirstošiem logiem un aizdomīgām saitēm, jo tās var būt inficētas.

Lasi vēl