Pieci nopietni iemesli, kāpēc nevajag dibināt savu uzņēmumu

6 komentāri
Pieci nopietni iemesli, kāpēc nevajag dibināt savu uzņēmumu
Alexey Krasavin/Flickr

Būt par “start-up” (globāla potenciāla uzņēmuma) dibinātāju mūsdienās ir tikpat moderni, kā būt par rokzvaigzni 1960. gados vai supermodeli pirms gadiem 20. Tāpēc pirms daudzi karstgalvīgi prāti būs gatavi pieņemt šo izaicinājumu un neatgriezeniski mainīt pasauli – vai vismaz, pilnīgi noteikti, savu dzīvi – ļaujiet man šo to paskaidrot. Prātīgi (un mēs taču tādi esam, vai ne) apdomājot, lūk daži, neapstrīdami un praksē pārbaudīti iemesli, kāpēc savu “start-up” uzņēmumu labāk nedibināt…

Projekts var izdoties. Var arī neizdoties

Start-up projekts var neizdoties. Daba mīl līdzsvaru: jo lielāks ir idejas globālais potenciāls, jo mazāka iespēja, ka tās komercializācija būs veiksmīga. Patiesībā visas, kaut mazliet potenciālas idejas, visdrīzāk, neizdosies. Pat ja jums pašiem šķiet, ka tā nav, par idejas nolemtību neveiksmei pastāvīgi atgādinās cilvēki, kas dzīvē nekad nav kļūdījušies (lasi: neko nav paši pamēģinājuši izveidot).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Aizmirsti par savu ego

Start-up projekts liek pilnībā aizmirst savu ego. Visas jūsu pūles tiks veltītas tāda produkta vai pakalpojuma radīšanai, kas ir vajadzīgs jūsu klientiem. Tas nozīmē ielīšanu viņu galvās, staigāšanu viņu kurpēs un bieži vien izdabāšanu viņu šķietami dīvainajām un neizskaidrojamajām kaprīzēm. Klients ir karalis, vismaz start-up pasaulē noteikti, un jums noteikti nebūs tāda mārketinga budžeta, lai iedvestu, ka tas, ko esat radījuši, ir vislabākais, ko viņi – klienti – jebkad ir pelnījuši. Spēles laukumā būsit tikai klients, produkts un jūs.

Aizmirsti par savu privāto dzīvi

Start-up uzņēmums paņem visu. Aizmirstiet par gudrās grāmatās reiz lasīto privātās un profesionālās dzīves balansu. Start-up pasaulē tāda vienkārši nav. Jūsu ideja, projekts, uzņēmums, lai kādā attīstības stadijā tas arī atrastos, uzkundzēsies jūsu laikam, izspiedīs no tā draugus un pakārtos ģimeni. Jūs nevarēsit doties ilgstošos, nesteidzīgos ceļojumos, patiesībā pat mazie sēņošanas un makšķerēšanas prieciņi jums liksies vistīrākā laika zādzība.

Atpakaļceļa, visticamāk, nebūs

Start-up pasaule ir lipīga. Pat ja jūsu pirmā ideja nebūs komerciāli veiksmīga (un, visdrīzāk, tā arī būs), jūs ar vislielāko varbūtību būsit saindēts uz mūžu. Indoktrinēts subjekts, kam pāriešana frontes otrā – darba ņēmēja – pusē no šā brīža līdzināsies nodevībai. Tāpat, visticamāk, ka arī otrā vai trešā neveiksme pēc kārtas jūs visdrīzāk neizārstēs, bet dos jaunu sparu un motivāciju nākamās start-up idejas lološanai. Nedaudzi cilvēki šķērso robežu un kļūst par start-up uzņēmējiem, bet vēl mazāk šķērso to atpakaļ.

Ja jums paveiksies un ideja izdosies – tāpat visi jūs “noliks”

Start-up veiksmes gadījumā jūs pavadīs skaudība. Ja pretēji bezkaislīgajai statistikai jūsu uzņēmums tomēr ”izšaus” starptautiskajā orbītā, jūs kļūsit par skaudības un nenovīdības objektu. Tie paši kritiķi, kas pareģoja jūsu idejas drīzu nāvi, vienā balsī atkārtos mūsu platuma grādos tik pazīstamo mantru par to, ka lielu naudu taču godīgi nopelnīt nav iespējams. No aizrautīgā censoņa jūs vienā brīdī tiksit pārvērsts par kapitālisma haizivi, un šajā brīdī jums zudīs pēdējā privilēģija – iespēja pažēloties par grūto start-up dibinātāja dzīvi. Tautas līdzjūtība pret miljonāriem ir negatīvs skaitlis.

Ja viss iepriekš aprakstītais nekādi nav mazinājis jūsu vēlmi uzsākt start-up uzņēmumu – apsveicu, jūs tiešām esat šim ceļojumam piemērots! Vai no šā ceļojuma jūs atgriezīsities vienā gabalā vai nē, vienu varu apgalvot droši – tas būs pats interesantākais, ko savā profesionālajā dzīve varēsiet pieredzēt. Laipni aicināts klubā!

Par autoru:

Viesturs Sosārs darbojas Latvijas tehnoloģiju iesācējuzņēmumu vidē kopš 2003. gada. Viņš ir dibinājis savus uzņēmumus, bijis riska kapitāla fonda pārvaldītājs, kā arī veicis privātas investīcijas vairākos tehnoloģiju iesācējuzņēmumos. Viņš ir viens no Latvijā populārākā tehnoloģisko iesācējuzņēmumu kopbiroja TechHub Rīga dibinātājiem, aktīvs vadošo Baltijas valstu un Somijas akseleratoru programmu mentors, kā arī vada specializācijas kursu uzņēmējdarbībā Rīgas Ekonomikas augstskolā.

TOP komentāri

 • Zeltīte K.
  +2 +2 0

  Zeltīte K.

  Tas viss ir smaidot nopietni teikts. Patiesos faktos balstīts gudrību krājumiņš, ko der ņemt vērā, lai sevi pozitīvi aktivizētu (par spīti"grūtiem laikiem"). Reklāmas tekstiņš spītīgo uzvarētāju selekcijai.
 • Ilze
  +1 +1 0

  Ilze

  Viss ir Aristotelian no Ta ko jus gribat par savas dzives merki... Viena meraukla Neder visiem... UN Viena norma.. nav Visu norma.. Ja dzenamies tikai pec finansialas veiksmes-varbut atrast silti sturiti ofisaa ar iespeju izgaugsmei or ok. Bet Ja mum's ir paveicies dariit ko sirds kaaro in sniedzot pakalpojumus iegut ienakumus..milijonus, vai tik minimumu - kapec ne- un Kas attiecas un "nolikshanu" - Vai mums kada dala Ka kadam skauzh
 • Ukko Järvi
  +1 +1 0

  Ukko Järvi

  Divi punkti ir ignorēšanas vērti. Precīzāk pirmais un pēdējais. Nē, pareizāk sakot, tos vajag ņemt vērā, bet nevajag krist izmisumā, ja kāds sāk jūs "nolikt", gan pirms, gan pēc projekta izveides. Tie ir "mazie cilvēki", kuriem nekad nekas nebūs labi, tieši tos ari nevajag klausīties un iet uz savu mērķi, un tad ari nebūs neveiksmju, kā rakstīts pirmajā punktā. Nē, protams, neveiksmes būs, bet ja sāksiet klausīt "mazos cilvēkus", "nolicejus" tad tiešām NEKO nesasniegsiet. Pārējie punkti vēl daudz maz vērā ņemami, bet arī ne 100%, jo šis raksts savā ziņā mēģina atbaidīt jaunos gribētājus kaut ko sākt darīt ( jāsāk domāt, vai tik šo rakstu nav rakstijis tieši kāds "mazais cilvēks" ). Īsāk sakot, beidziet lasīt visādus "rakstiņus", ejiet, dariet, cīnieties. Ja nesanāks, tad nesanāks, bet ja nu sanāk?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl