Pieaug spriedze ap sociālo tīklu “Tik Tok”. Kā Latvija un ES reaģējusi uz iespējamajiem pārkāpumiem?

0 Komentāru

Spriedze ap populāro “Tik Tok” sociālo tīklu kļūst arvien asāka. Pavisam nesen Indija paziņoja, ka aizliedz “Tik Tok” lietotnes lejupielādi savā teritorijā, bet ASV piemērojuši ierobežojumus “Tik Tok” lietotnei. Kā Latvija un Eiropas Savienība (ES) ir reaģējusi uz “Tik Tok” iespējamajiem pārkāpumiem?

Augusts ir “Tik Tok” mēnesis, jo pirms diviem gadiem šis video dalīšanās sociālais tīkls kļuva pieejams visā pasaulē. Kopš tā laika “Tik Tok” lietotāju skaits daudzkārt pieaudzis.

Uzrunātie jaunieši un bērni norāda, ka vecāki viņus ir brīdinājuši par sociālo tīklu riskiem. Vecāki uzliek arī laika ierobežojumus.

To, kas ir labs, “Tik Tok” saturs jauniešu domas atšķiras. Tomēr nevar noliegt, ka teju katrs var atrast iemeslu, kāpēc pierakstīties “Tik Tok” lietotnei.

“Tur tu vari izpaust savas jūtas, skatīties video, es parasti skatos video, nevis taisu video. (TV3: Kam jābūt, lai video būtu interesants?) Jābūt smieklīgam, populāram,” saka “Tik Tok” lietotājs Armands.

Taču tas nenozīmē, ka “Tik Tok” lietotne ir nevainīgs jēriņš. Piemēram, “Google” uz jautājumu, vai “Tik Tok” izspiego savus lietotājus, atbild, ka vecākie “iPhone” nav droši.

“Tas, ka konkrētas valstis aizliedza, tas ir saistīts ar konkrēto valstu politiku vai valstu attiecībām, vai iekšējo likumdošanu.” Informācijas tehnoloģiju drošības konsultants Egils Rupenheits norāda, ka Indija aizliedza “Tik Tok” pēc robežkonflikta ar Ķīnu. Savukārt ASV “Tik Tok” ierobežo, visticamāk, biznesa interešu dēļ.

Rupenheits iesaka katram “Tik Tok” lietotājam pārskatīt privātuma iestatījumus: “Pēc noklusējuma “Tik Tok” kontu izveidojot, tas ir publisks, visiem pieejams. “Tik Tok” algoritmi var ieteikt tavus video citiem. Pēc būtības iziet cauri iestatījumiem, un nav problēmu izprast iestatījumu un izvēlēties ieslēgt vai neieslēgt.”

Daudziem cilvēkiem ir jautājumi, vai šajā gadījumā Ķīnas valdība neiegūst visus tos datus, ko cilvēki ielādē “Tik Tok”? Papildus drošības ekspertu ieteikumiem “Tik Tok” pārbaudi kopš jūlija veic arī Eiropas Datu uzraudzības kolēģija.

“Pēc būtības jautājums, kur izvērtētu kompānijas dokumentus, kādā veidā kompānija darbojas šeit, vai nav acīm redzamu pārkāpumu,” saka Datu valsts Inspekcijas direktore Jekaterina Macuka.

Datu valsts inspekcijas vadītāja norāda, ka “Tik Tok” labprāt sadarbojas ar Eiropas Datu uzraudzības kolēģiju. Pat vēl vairāk, šā mēneša sākumā “Tik Tok” paziņoja, ka atvērs pārstāvniecību Eiropā, kas atradīsies Īrijā.

0 Komentāru