Pētnieki: Pārmērīga soctīklu lietošana draud ar diagnozi – narcisisms

0 Komentāru
Pētnieki: Pārmērīga soctīklu lietošana draud ar diagnozi – narcisisms
Ilustratīvs foto. (ZUMAPRESS/SCANPIX)

Jauns pētījums liecina, ka pārmērīga aizraušanās ar sociālajiem tīkliem, jo īpaši “selfijiem”, var beigties ar narcismu. Pētnieki apgalvo, ka, aktīvi lietojot tādas sociālo mediju platformas kā “Facebook” vai “Instagram”, apmēram piektā daļa no mums riskē kļūt par narcisiem. 

Trevi strūklaka Romā ir viens no populārākajiem tūristu apskates objektiem Itālijas galvaspilsētā – un daudziem no viņiem tā ir perfekta vieta pašbildei jeb “selfijam”. Šķiet – kas tur slikts, lai taču fotografējas, cik uziet – taču speciālisti brīdina, ka aizraušanās ar “selfijiem” nebūt nav tik nekaitīga, kā varētu domāt.

“Galvenokārt tās ir sievietes, jo viņām jau ir izteiktāks narcisisms. Šajos foto 90% kadra aizņem viņas pašas, jo patiesībā viņas neiemūžina mirkli vai Trevi strūklaku, vai arī sevi kopā ar draugiem. Tas vairāk ir sevi slavinošs plakāts, kas nonāk “Instagram” vai “Facebook”,” saka tūrists Džakopo de Rosa. “Mēs vienkārši gribam būt perfektas ikvienā dzīves situācijā,” piebilst tūriste Helēna.

Vairāk nekā četrus mēnešus Svansijas un Milānas universitāšu psihologi analizēja 18-34 gadus vecu cilvēku sociālo tīklu izmantošanas paradumus un to, kā tie izmaina viņu personību. Aktīvākajiem tika konstatētas par 25% lielākas narcisisma iezīmes, kas, cita starpā, ietver arī ekshibicionismu. Taču tiem, kas lieto “Twitter”, šādas novirzes netika konstatētas.

“Te ir vietā padoms – jāsaprot, kas ar mums notiek, kad kaut ko publicējam, esot tiešsaistē. Un būt aktīviem, ne jau publicējot vēl vairāk, bet gan aktīvi domājošiem,” skaidro zinātnieks Roberto Truzoli.

Jo citādi vizīte pie ārsta var beigties ar diagnozi – narcisisms. Pētījumi liecina, ka sociālos medijus mēs izmantojam vidēji trīs stundas dienā, tostarp darba lietās. Taču ir cilvēki, kas “Facebook” un “Instagram” “sēž” teju nepārtraukti – vairāk nekā astoņas stundas dienā, apsēsti ar savu sekotāju tūkstošiem.

“Facebook” dati par septembri liecina, ka šīs platformas ikdienas lietotāju skaits ir teju pusotrs miljards. Tikmēr eksperti brīdina, ka narcisisma problēma var kļūt arvien aktuālāka, ja cilvēki neapzināsies iespējamos draudus, ko rada sociālie mediji.

“Tas ir bīstami, jo tas rada tādu kā sāncensību starp tevi un pārējiem, ar domu likt citiem tevi apskaust, tu fotografējies ar vieniem cilvēkiem, kas rada problēmas attiecībās ar citiem cilvēkiem. Tu gribi parādīt, ka esi bijis tur, kur citi nav bijuši. Ja cilvēki nesapratīs, kā pareizi izmantot sociālos tīklus, tas var radīt daudz problēmu,” norāda tūriste Laura.

Speciālisti brīdina, ka šobrīd pats bīstamākais ir fakts, ka vecāki, neapzinoties sociālo tīklu pārmērīgas lietošanas draudus, nekontrolē, cik daudz un kā tos lieto viņu bērni. Daudzi gan taisnojas, ka pilnībā atmest sociālo tīklu lietošanu nav iespējams, jo to dara visi – un kā gan tu paziņosi saviem draugiem, ka ar tevi viss ir kārtībā, ja viņi neredzēs tavus “selfijus” un to, cik labi tu izskaties?
0 Komentāru