“Pazūd” internets, un nedarbojas telefons – arī šķietami nekaitīgs radiovadāms spēļu auto var radīt problēmas

0 Komentāru
“Pazūd” internets, un nedarbojas telefons – arī šķietami nekaitīgs radiovadāms spēļu auto var radīt problēmas
Ilustratīvs foto. (RIA NOVOSTI/SCANPIX)

“Pazudis” internets, un arī mobilais tālrunis nedarbojas – ar šādām problēmām arvien biežāk saskaras iedzīvotāji, kuru mājokļa apkārtnē kāds kaimiņš izmanto aizliegtu radioiekārtu. Bieži vien vaininieki paši pat nezina, ka radījuši sakaru traucējumus visā apkārtnē.

Valsts akciju sabiedrības “Elektroniskie sakari” pārstāvis piebilst, ka arī šķietami nekaitīga Ziemassvētku dāvanai nopirkta spēļu automašīna var kļūt par nepatīkamu problēmu cēloni.

Radiovadāmo automašīnu tirgotājs un servisa “Redrift.lv” meistars Renārs Griķis norāda, ka pircēji ļoti reti iedziļinās preces tehniskajās niansēs, kas neietekmē automašīnas izskatu vai jaudu. Tostarp frekvence, ar kādu darbojas automašīnas pults, pircējus parasti neinteresē.

“Cilvēki īstenībā par to nepiedomā, un tas ir normāli. Viņi skatās, – lieta smuka, nesmuka,” pircēju paradumus ieskicē Renārs un norāda, ka pircēji paļaujas uz ražotāju un tirgotāju godaprātu. Taču radioiekārtas tiek ražotas dažādiem pasaules reģioniem.

Valsts akciju sabiedrības “Elektroniskie sakari” pārstāvis Māris Čamans norāda, ka visbiežāk aizliegtas radioiekārtas cilvēki iegādājas naudas taupības nolūkā. Ļoti bieži tie ir mājai vai birojam paredzētie radio telefoni, kas ražoti Ziemeļamerikas tirgum, bieži traucējumus rada arī tā dēvētie mazuļu monitori.

“Un vēl, kur mēs ievērojām, tās ir tā saucamās bezvadu austiņas, bet nevajag jaukt ar “bluetooth”, bet tehnoloģija DECT 6.0, kas nav paredzēta Eiropas tirgum, rada traucējumus mobilajiem sakariem. Arī rotaļlietas, ja nav paredzētas Eiropas tirgum, tad būs kāda cita frekvence un var radīt traucējumus,” skaidro Čamans.

Ja 2015. gadā elektronisko sakaru speciālisti tika izsaukti vai arī paši atklāja desmit gadījumus, kad mobilo sakaru traucējumus radīja aizliegtas radioiekārtas, tad šā gada desmit mēnešu laikā šādu traucējumu skaits ir vairāk nekā divkāršojies.

“Elektronisko sakaru” pārstāvis akcentē, ka aizliegto iekārtu radītie traucējumi kādam apkārtnes iedzīvotājam var izrādīties liktenīgi: “Kādam varbūt ir nepieciešams veikt ārkārtas zvanu ar mobilo tālruni un tajā momentā to tālruni nevar izmantot. Piemēram, šāda radio telefona traucējumi var būt jūtami ievērojami plašā apkārtnē. Dažās situācijās, bet var būt līdz vairākiem kvartāliem.”

Lai izvairītos no problēmām uzmanība jāpievērš dažiem marķējumiem. Piemēram, radiotelefonus ar marķējumu DECT 6.0 vai 6.0 plus Eiropā izmantot nedrīkst un par to var iestāties administratīvā atbildība.

Savukārt preces ar šādu apzīmējumu – EC ir droši lietojamas Eiropas ekonomiskajā zonā. Arī radiovadāmo auto meistars norāda, ka preces ar Eiropas marķējumu problēmas nav radījušas: “Tā ir izgājusi Eiropas sertifikāciju un drīkst tirgot Eiropā. Šī frekvence nekādā gadījumā nepārklājas.”

Elektronisko sakaru speciālisti īpašu uzmanību aicina pievērst savām iekārtām dronu īpašniekiem. Ir reģistrēti atsevišķi gadījumi, kad radio vadāmie lidaparāti ir traucējuši pasažieru lidmašīnu darbībai.

0 Komentāru