Pavērsiens Visuma izpētē: kosmiskā zonde šķērsos Plutona orbītu

Komentāri
Pavērsiens Visuma izpētē: kosmiskā zonde šķērsos Plutona orbītu
Foto: REUTERS/SCANPIX

Šonedēļ gaidāms nozīmīgs pavērsiens Visuma izpētē – tiek plānots, ka rīt pirmo reizi vēsturē kosmiskā zonde šķērsos Plutona orbītu. Reiz par planētu sauktais Plutons ir vienīgais objekts Saules sistēmā, ko līdz šim vēl nebija sasniedzis kosmosa aparāts.

Piecu miljardu kilometru tālo ceļu uz Saules sistēmas vistālāko objektu Plutonu NASA kosmiskā zonde New Horizons sāka 2006. gadā. Šīs vēsturiskās misijas izmaksas pārsniedz 700 miljonus dolāru.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdz 2006. gadam Plutonu uzskatīja par Saules sistēmas devīto planētu. Tomēr, ņemot vērā, ka Koipera joslā, kur atrodas Plutons, ir tam vēl vairāki līdzīgi objekti, Plutons tika pārkvalificēts par pundurplanētu.

Gada sākumā zonde Plutonam pietuvojās pietiekami tuvu, lai uz Zemi sāktu nosūtīt pirmos attēlus. Jo tuvāk pundurplanētai, jo kvalitatīvāki kļuva tās attēli, kādi līdz šim vēl nebija uzņemti.

Zondes galvenā kamera, teleskops LORRI, jau kopš gada sākuma strādā ar pilnu jaudu, lai vāktu iespējami daudz informācijas, un arī tāpēc, lai zonde nesadurtos ar kādu asteroīdu. Zondes milzīgā ātruma dēļ tā nevarēs nobremzēt un ieiet Plutona orbītā. Tāpēc izvēlēts cits izpētes variants – New Horizons izšausies cauri visai Plutona sistēmai.

Tiek plānots, ka vistuvāk Plutonam zonde pietuvosies rīt. Tā atradīsies aptuveni 12 tūkstošu kilometru attālumā.

Lasi vēl