Pašvaldības pārāk maz uzmanības pievērš savu datu aizsardzībai no hakeriem

Komentāri

Latvijā daudzas pašvaldības nepietiekami rūpējas par savu datu aizsardzību un ir viegls mērķis hakeriem, to secinājusi Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv, kas nesen ielauzusies vairāk nekā 100 pašvaldību institūciju sistēmās.

Lielu robu kiberdrošības ziņā Latvijā joprojām rada cilvēku nepietiekamā izpratne par datu aizsardzību un vieglprātīga attieksme, atverot aizdomīgus e-pastus un apmeklējot apšaubāmas mājaslapas.

Lai spriestu par situāciju kiberdrošībā, Saeimā aiz slēgtām durvīm šodien pulcējās ministriju ierēdņi, drošības struktūru pārstāvji, kā atbildīgie no IT drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv. Vērtējot Latvijas kiberdrošības stratēģijas izpildes gaitu, vērojamas virkne pozitīvu tendenču, tostarp nedaudz uzlabojies sabiedrības izglītotības līmenis, tomēr ir arī problēmas.

Problēmas ir arī ar datu aizsardzību valsts pārvaldē. Lai gan izpratne par IT drošību tajās uzlabojusies, pašvaldību serveri hakeriem joprojām ir viegls uzbrukumu mērķis.

Katru mēnesi Cert.lv saņem informācija par 30-40  000 dažādiem ar kiberdrošību saistītiem incidentiem Latvijā. Ļoti daudz uzbrukumu nāk no Krievijas, tomēr tos atklāt ir teju neiespējami.

Vienlaikus, runājot par Latvijas valsts struktūru IT sistēmu aizsardzību, problēma ir ierobežotās iespējas speciālistiem maksāt konkurētspējīgas algas, kā arī lielā birokrātija.

Eksperti atgādina, ka, lai izvairītos no hakeru uzbrukumiem, tostarp naudas izkrāpšanas vai datu nozagšanas, globālajā tīmeklī jābūt ļoti uzmanīgiem, tostarp nav ieteicams atvērt aizdomīgus e-pastus un mājaslapas.

Lasi vēl