Nākamais Supermēness aptumsums būs vērojams 2033. gadā

0 Komentāru
Nākamais Supermēness aptumsums būs vērojams 2033. gadā
Foto: EPA / LETA

Latvijā daudzu skati pagājušajā naktī Latvijā tika vērsti Mēness virzienā. Tika novērota reta parādība – Supermēness aptumsums, ko iepriekš fiksēja 1982. gadā. Mēness debesīs pamazām iekrāsojās sarkanbrūnos toņos. Šo notikumu vēroja astronauti un arī citi entuziasti.

Pilno Mēness aptumsumu šonakt varēja vērot laikā no plkst. 3.00 līdz pat pusastoņiem no rīta. Atšķirībā no citām reizēm, kad debesīs arī vērojams pilns Mēness aptumsums, šoreiz tas sakrita ar perigeju jeb laiku, kad Mēness zemei atrodas īpaši tuvu – ja vidējais attālums starp Zemi un Mēnesi ir 384 000 kilometri, tad šoreiz tas bija par 27 000 kilometriem mazāks, un līdz ar to Mēness debesīs izskatījās lielāks kā parasti.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms iegāja Zemes pusēnā, pēc tam sākās aptumsuma daļējā fāze, kam sekoja pilnā fāze, ko daudzviet jau bija grūtāk novērot slikto laikapstākļu dēļ. Ar īpašu interesi astronomijas entuziasti vēroja arī Mēness nokrāsas, kas pilna aptumsuma laikā nekad nekļūst pilnīgi melnas, jo ir atkarīgas no Zemes atmosfēras un te notiekošajiem procesiem, piemēram, vulkānu izvirdumiem un citām parādībām.

Skaties foto:

“Asiņainais” Mēness nav astronomisks termins. Šā apzīmējuma izcelsme saistīta ar atsevišķu tā sludinātāju izvirzīto hipotēzi, ka pēdējo gadu Mēness aptumsumu sērija liecina par pasaules gala tuvošanos. Nākamreiz pilnais Mēness aptumsums būs vērojams 2018. gadā, bet Mēness aptumsums perigejā jeb Supermēness aptumsums notiks tikai 2033. gadā.

Skaties video:

0 Komentāru