Mises video tiešraides un iepazīšanās portāli kristiešiem – Latvijas baznīcas iet līdzi laikam!

1 komentārs
Mises video tiešraides un iepazīšanās portāli kristiešiem – Latvijas baznīcas iet līdzi laikam!
Foto: LETA / Flickr

Zāles galā Baptistu Mateja baznīcā vienā no rindām izvietoti datori. Jau ilgāku laiku šī draudze savus dievkalpojumus ieraksta un izvieto mājaslapā. Vai baznīcas Latvijā iet līdzi laikam un ievieš savā ikdienā tehnoloģijas? To skaidroja LNT raidījums TOP 10!

Ainārs Baštiks, baptistu mācītājs:

Tad, kad šo baznīcu 1902. gadā cēla, tad jau arī elektrības īsti vēl nebija, tāpat arī centrālapkures. Tad pamazām jau tās lietas kļūst pašas par sevi saprotamas. Tāpat arī tehnoloģijas – ja tās lieto, agrāk vai vēlāk tās ienāk arī baznīcā.

Vidēji svētdienas dievkalpojumi šajā baznīcā pulcē apmēram 400 cilvēku. Vēl puse, ap 200 cilvēkiem, tiek sasniegta arī virtuālajā vidē. Internetā dievkalpojumiem līdzi seko tie, kas gribēja nākt, bet dažādu iemeslu dēļ nevarēja.


Ainārs Baštiks, mācītājs:

Mums ir kādi 600 sprediķi pa šiem gadiem. Kāds pat bija rēķinājis, ka divas nedēļas no vietas var klausīties tikai sprediķus vien. Esam saņēmuši atsauksmes no tautiešiem ārzemēs.

Interneta lapā atrodami ne vien jaunāku un senāku sprediķu video, bet arī svētrunu audioieraksti, kas pielāgoti viedierīcēm.

Idejas un to realizāciju nodrošina paši draudzes locekļi. Ainārs Baštiks uzskata, ka baznīcai jāizmanto visas konkrētā laikmeta sniegtās iespējas – viņš pat atsaucas uz Jauno derību – tur apzināti neesot minēti ierobežojumi cilvēku uzrunāšanai.


Ainārs Baštiks:

Domāju, ka tie, kas sarakstīja Bībeli, zināja, ka laiks mainīsies, un tas nebūs kā pirms 2000 gadiem. Tā mēs varētu cilvēkus uzrunāt.

Baznīca – arī Twitter un Facebook

Baznīcai jābūt tur, kur ir cilvēki. Šī ir viena no atziņām, kuru kādā no konferencēm Vatikānā saklausīja arī Siguldas Romas Katoļu priesteris Rihards Rasnacis. Savukārt cilvēki ir sociālajos tīklos. Priesteris tagad ir aktīvs Twitter un Facebook lietotājs. Raksta savas atziņas, dalās ar informāciju, kuru uzskata par noderīgu.

Rihards Rasnacis:

Es to cik vien varēju atliku, bet apņēmos, ka gavēnī man tas jāizdara. Pēdējā dienā arī izdarīju. Un tagad es redzu, ka tas palīdz kalpošanā un dod papildu iespēju dzirdēt, ko gribu pateikt. Es domāju, tas, ko Jēzus izmantoja savā laikā, – saturs bija konservatīvs, bet forma, kādā pasniedza – viņš vadījās pēc principa, lai cilvēki spētu labāk to uztvert.

Priestera rokās bieži var redzēt planšetdatoru. Viņš to atzīst par ļoti ērtu – ātri var atrast visus nepieciešamos tekstus, ierīce ir sinhronizēta ar baznīcas kalendāru, meklētājs ļauj ātri orientēties saturā.

Jau kopš bērnības Rasnaci saistījušas divas lietas – reliģija un zinātne. Tagad viņš abas arī turpina – kalpo baznīcā un meklē iespējas, kā to modernizēt.

Cilvēku trūkuma dēļ priesteriem jākalpo vairākās baznīcās. Tādēļ, līdzīgi kā Baptistu Mateja draudze, Rasnacis kā starpnieku vēlas izmantot datoru.

Gūt ticības brāļu un māsu virtuālu atbalstu, var arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas mājaslapas lietotāji. Tie ir dažādi aizlūgumi – par veselību, par bērnu sekmēm, pat sadzīviski jautājumi – kā veiksmīgi pārdot dzīvokli. Tāpat paralēli drukātajai versijai, tīmeklī jau otro gadu var atrast baznīcas kalendāru. Tas ir kā kristiešu ceļvedis ar visiem nozīmīgākajiem svētkiem un pavadošajiem rakstiem.

Foto:

Kristiešiem izveidots savs iepazīšanās portāls

Tikpat ilgu laiku – divus gadus – Latvijā darbojas tīmekļa vietne katsat.lv. Saīsinājums no “katoļu satikšanās”. Tas ir iepazīšanās portāls, kurš šobrīd pārstāvēts Eiropas Savienības 11 valstīs. Līdzīgi kā citi iepazīšanās portāli, tas pieejams tikai reģistrētiem lietotājiem. Ir arī dalības maksa – tie ir septiņi eiro. Kā definē tā izveidotāji un uzturētāji – viņai vai viņam, kristietim, kas vēlas atrast otru pusīti spēj piedāvāt “lielāku drošības sajūtu”.

Lietotāji reģistrējoties atbild uz dažādiem jautājumiem – piemēram, kāda ir mīļākā lūgšana un  ko personīgi nozīmē baznīca un Dievs.

Anna, izmanto portālu:

Ja citos portālos piedāvā iepazīties nenopietnām attiecības, flirtam, sarakstei, seksuālajām attiecībām, tad kristiešu iepazīšanās portālā šādas opcijas nepastāv.

2015. gadā notikušas arī pirmās laulības, kur laulātie iepazinušies tieši šajā portālā. “Man šķiet, ka tas ir pozitīvs rādītājs,” pauž Anna.

Šobrīd reliģisko e-pakalpojumu lietotāji galvenokārt ir ar kristietību ikdienā cieši saistīti cilvēki. Lielākais nākamo gadu izaicinājums, ir ar programmatūras un satura palīdzību ieinteresēt daudz plašāku auditoriju.

Skaties video!