Komentāri
Meksikā pētīs krāteri, kas, kā tiek uzskatīts, iznīcināja uz Zemes mītošos dinozaurus
Foto: AFP / LETA

Starptautiska zinātnieku komanda ķērusies pie aizvēsturiska krātera izpētes Meksikā. Tiek uzskatīts, ka krāteri izveidoja asteroīds, kura trieciens iznīcināja tolaik uz Zemes mītošos dinozaurus.

Urbumi sākti Meksikas Jukatanas pussalā, meklējot iežu paraugus pusotra kilometra dziļumā zem jūras līmeņa.  Atrastie materiāli varētu palīdzēt saprast, kā dzīve uz zemes atjaunojās pēc piedzīvotās kataklizmas. Vienlaikus tiek pētīta teorija vai 180 kilometrus platais krāteris varētu būt bijusi mājvieta mikrobu attīstībai.  Zinātnieki arī centīsies noskaidrot kā veidojās krātera malas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai īstenotu šos mērķus, projektam piešķirts finansējums 10 miljonu dolāru apmērā. Projekta dalībnieki atbalsta teoriju, ka dinozauru izmiršana, kas notika pirms apmēram 66 miljoniem gadu, ir saistīta ar asteroīda triecienu. Čikšilubas krāteris Jukatanas piekrastē Meksikā ir līdz šim lielākais šīs teorijas pierādījums.

Daudzi zinātnieki uzskata ka šis trieciens bija tik spēcīgs, lai iznīcinātu lielāko daļu no lielajiem dzīvniekiem un augiem, iznīcinot dinozaurus un jūras reptiļus. Tomēr ģeoloģisku materiālu no šā krātera ir ļoti maz. Urbumi tiek veikti īpaši izveidotas platformas jūrā un materiālu vākšana turpināsies divus mēnešus.

Foto

Lasi vēl