Mākslīgais intelekts un nākotnes prognozes! Rīga sācies tehnoloģiju festivāls

1 komentārs

Pirmdien, 27. novembrī, Rīgā daudzi pulcējās arī uz nopietnu sarunu par nākotnes ekonomiku. “Digitālās brīvības festivālā” izskanēja tēzes, piemēram, par to, ka mākslīgā intelekta un automatizācijas attīstība nākotnē nesīs daudzus ieguvumus – taču var izraisīt arī būtisku bezdarba kāpumu.

Divu dienu ilgais “Digitālās brīvības festivāls” Latviešu biedrības namā pulcē vairāk nekā 100 nozares profesionāļu. Pasākuma galvenās tēmas ir jaunuzņēmumi, mākslīgais intelekts, viedās pilsētas, kiberdrošība, zaļās un finanšu tehnoloģijas.

Festivālu atklāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš akcentēja, ka digitālais laikmets, noārdot pagātnes barjeras, mazinājis plaisu starp paaudzēm, mazām un lielām valstīm, starptautiskām kompānijām un vietējiem uzņēmumiem.

Raimonds Vējonis

Raimonds Vējonis
Latvijas prezidents

Tomēr digitālā brīvība un iespējas iet roku rokā ar digitālo atbildību. Mums jādara viss, lai novērstu digitālo instrumentu izmantošanu pret cilvēku brīvības un demokrātijas pamatvērtībām.

Viens no festivāla pamata vēstījumiem ir “Uzvalki satiekas ar hūdijiem”. Tādējādi simbolizēta sadarbības nozīme starp lielām kompānijām un jaunuzņēmumiem.

Uzrunas noslēgumā arī Vējonis saņēma džemperi ar kapuci.

Festivālā uzsvērta tehnoloģiju attīstības nozīme, uzlabojot dzīves kvalitāti visā pasaulē. Sākot no datoru izaugsmes, spējas paredzēt zemestrīces un medicīnas attīstības, līdz pat kosmosa tehnoloģijām un automātiskiem tulkošanas rīkiem, kas globālo sabiedrību padara integrētāku.

Tomēr tehnoloģiju attīstībai ir arī ēnas puse. Robotu, mākslīgā intelekta un automatizācijas attīstība var radīt lielas bezdarba problēmas.

Katrīna Mironuka
Domnīcas “Singularity University” dibinātāja

Protams, ir darbi, kuriem vajadzētu pazust, kuri ir mums kaitīgi, kurus darām tikai tāpēc, ka alternatīva ir būt izsalkušiem. Taču ir automatizācijas apdraudēti darbi, kurus cilvēki vēlas, piemēram, radiologs. Cilvēki nedomā, ka varētu mācīties medicīnu 12 gadus, bet pēc tam šis darbs pazūd. Par to ir jārunā.

Nevienlīdzība sabiedrībā jau ir problēma, tāpēc aizvien aktuālāks kļūs jautājums, kā valstij nodrošināt iedzīvotājiem ienākumus vismaz pamatvajadzību apmierināšanai.

Festivālā arī runāts par aizvien izplūstošo robežu starp cilvēku un mākslīgo intelektu. Virtuālā realitāte noņem cilvēkam dabas uzliktos ierobežojumus un nākotnē mainīs gan iedzīvotāju savstarpējas attiecības, gan saskarsmi.
1 komentārs