Lietotni “Apturi Covid” šobrīd lieto aptuveni 40 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju

4 komentāri

Mobilo lietotni “Apturi Covid” kopš 29. maija savos tālruņos lejupielādējuši vairāk nekā 40 000 Latvijas iedzīvotāju, taču nav bijis neviens gadījums, kad slimību izplatības uzraugiem būtu nepieciešami lietotāju dati.

Lietotne “Apturi Covid” izmanto bluetooth tehnoloģiju, lai atpazītu tuvumā esošus mobilos telefonus, kurā arī ir aktivizēta šī programma. Dati apkopoti katra lietotāja tālrunī, un Covid-19 saslimšanas gadījumā slimību uzraugi ātri var noskaidrot kontaktpersonas un tās apzināt.

40 000 lietotāju esot ļoti labs rezultāts pirmajām dienām, secina lietotnes radītāji, taču ir arī sūdzības no lejupielādētājiem. Autori atzīst, – ķibeles ir, bet uz kopējā fona tās esot niecīgas.

“Uz IOs lietotnēm daži redzējuši, ka aplikācija ieslēdzas, izslēdzas, to “Apple” risina, tas nav mūsu pusē. Ir mazi knifi. Ja salīdzinām, Singapūrā lietotājiem bija jārada visādas dīvainas lietas, lai vispār dabūtu, ka darbojās, bet mēs izvēlējāmies risinājumu, kas darbojas, skatoties uz priekšu, lai būtu plašāk lietojams,” stāsta lietotnes “Apturi Covid” izstrādātājs Andris Bērziņš.

Mērķi ir ambiciozi – panākt, lai lietotni izmanto vismaz 20% iedzīvotāju. Turklāt nākotnē lietotne varētu “sadarboties” ar identiskām Covid-19 uzraudzības programmām, kuras izmanto citu valstu iedzīvotāji.

“Ar kaimiņiem, igauņiem un lietuviešiem, lai sadarbotos Baltijas līmenī. Arī Eiropā. Bijām pirmā valsts, kas ieviesa “Google” un “Apple” specification, sagaidām, ka tas būs pamats visām lietotnēm globāli,” norāda Bērziņš.

Aptaujājot Purvciema iedzīvotājus, gan izrādās, – ar lietotni dzirdējis vien retais, un kopējais noskaņojums ļoti skeptisks. Dažiem pat pārsteigums, uzzinot, ka šāda lietotne ir ieviesta.

“No kurienes viņš zina, ar kādiem cilvēkiem esmu kontaktējusies,” neizpratnē ir Purvciema iedzīvotāja Irina.

“Esmu dzirdējusi, bet man tāda nav. Nav vajadzības! Lieki. Tā jau telefonā daudz lietu, tāpat nevar izsekot, būs vai nebūs saslimis ar Covid-19,” uzskata Purvciema iedzīvotāja Liāna.

Lietotnes izstrādātājus gan satrauc iedzīvotāju kūtrums un ilūzija, ka slimība jau beigusies.

“Diezgan daudz iedzīvotāju domā, ka krīze ir garām. Apātija, sajūta, ka tikai daži slimnieki, tas nav man. Realitāte, ka mums ar šo būs jādzīvo vismaz 12 mēneši, varbūt 24,” uzsver lietotnes izstrādātājs.

Līdz šim Latvijā lietotnes izmantotāju vidū neviens Covid-19 saslimušais vai kontaktpersona nav konstatēta.