Lietotnes “Apturi Covid” efektivitāti vēl nevar pilnvērtīgi novērtēt

Pievienot komentāru

Drīz paies mēnesis, kopš mobilajos telefonos ir iespējams lejupielādēt lietotni “Apturi Covid”. Eksperti skaidro, – tās efektivitāti visvairāk varēs novērtēt, ja atnāks Covid-19 otrais vilnis. Šobrīd matemātiskā varbūtība, ka lietotne fiksēs kontaktu ar Covid-19 inficēto, esot ļoti zema.

Mobilās lietotnes “Apturi Covid” efektivitāti vismaz vēl šobrīd nav iespējams pilnvērtīgi novērtēt. Iemesls – pārāk maz cilvēku to lejupielādējuši, – skaidro izstrādātāji. Kopš parādīšanās pirms mēneša “Apturi Covid” savos mobilajos telefonos izvēlējušies lejupielādēt 78 000 cilvēku. Taču, lai princips strādātu, tā būtu nepieciešama vismaz 380 000 telefonu.

Lietotnes “Apturi Covid” izstrādātājs (“MakeIT”) Mazens Zibara norāda: “Tā visa lietotne un sistēma efektīva būs tad, ja to lejupielādēs no 15 vai 20% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju. Mēs ejam uz to skaitli, tas joprojām nav sasniegts, bet tas nenozīmē, ka tā sistēma nav efektīva.”

Šajā laikā fiksēts viens gadījums, kad cilvēks lietotnē “Apturi Covid” ir saņēmis brīdinājumu – savās ikdienas gaitās kaut kur ir saskāries inficēto. Drošības labad tad bija jāveic pašizolācija un analīzes. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) uzsver, – nav ko pārdzīvot, ka šobrīd lietotne vēl nav sasniegusi vajadzīgo lejupielāžu skaitu.

“Epidemioloģiskā situācija Latvijā kopumā ir laba, un būtu jocīgi vai pat dīvaini, ka pie saslimstības rādītāja nulle būtu daudz lielāka vēlme instalēt šo lietotni. Covid nav vairs pirmās nozīmes jautājumus iedzīvotāju prātos,” saka SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

Lietotnes uzdevums ir identificēt visus kontaktus pagātnē – pirms cilvēkam vēl uzstādīta Covid-19 diagnoze, pirms simptomu parādīšanās un nojautas par saslimšanu. Tad var identificēt un informēt viņa visas kontaktpersonas, ka bijuši saskarē ar saslimušo. SPKC atzīst – tā kā valstī ir vien virs 150 aktīvo Covid-19 slimnieku un līdz savai saslimšanai viņi nebija lietojuši mobilo lietotni, tad neesot pat jēgas analizēt lietotnes efektivitāti.

“Pie nulles vai līdz 10 saslimšanas gadījumiem tā varbūtība, visticamāk, ir tuvu nullei. Mums nav saslimšanas gadījumu. Tad iespēja satikt Covid-19 inficēto šiem 78 000 ir ļoti niecīga. Šī lietotne šobrīd ir jālieto kā treniņš nākamajiem etapiem,” bilst Dimiņa.

SPKC paredz, – lietotnes “Aptur Covid” nozīmīgumu visvairāk novērtēsim rudenī un ziemā. Tad atkal prognozēts Covid vilnis, un sabiedrības interese lejupielādēt lietotni palielināšoties.

“Mēs esam gatavi tam, ka nākamā gripas sezona būs īpaša, jo, visticamāk, būs gan gripa, gan Covid-19. Noteikt atšķirības starp šīm infekcijām būs sarežģīti,” skaidro Dimiņa.

Lietotne “Apturi Covid” neievāc GPS datus, neizseko lietotājus. Viedtālruņi savā starpā sazinās ar ieslēgto “Bluetooth”.  Jāpiebilst gan, ka ne visi pastāvīgi tur ieslēgtu “Bluetooth”, jo tas ievērojami tērē baterijas rezervi. “Apturi Covid” izstrādāja pašmāju IT nozares un zinātnes pārstāvji brīvprātīgi un bez maksas.