Latvijas zinātnieki radījuši “viedo zeķi”, kas varētu mainīt nākotnes sportu

1 komentārs
Latvijas zinātnieki radījuši “viedo zeķi”, kas varētu mainīt nākotnes sportu

Latvijas zinātnieki radījuši “viedo zeķi”, kas nākotnē varētu palīdzēt medicīnā, sporta profesionāļiem un amatieriem, kā arī vairākās citās nozarēs.

“Viedā zeķe” jau pārbaudīta sporta treniņa apstākļos un guvusi atzinīgu vērtējumu. Pētnieki pašlaik meklē investorus, kas palīdzētu ideju novest līdz tirgum.

“Viedās zeķes” autori veic izstrādājuma pārbaudi reālos apstākļos Sporta akadēmijas stadionā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūtā radītais viedā tekstila spiediena sensors un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētnieka radītā programmatūra ir tas, no kā sastāv “viedā zeķe”.

Ekrānuzņēmumi

Aleksandrs Okss, RTU Dizaina tehnoloģiju institūta pētnieks:

Sensori maina pretestību, kad ir spiediens. Jo lielāks spiediens, jo mazāka pretestība, un signāls iet uz tiem punktiem un uz kastīti, tālāk uz datoru vai viedtālruni un aplikācijā var redzēt to, kas jums vajadzīgs atkarībā no pielietojuma.

Visa iespējamā lietojuma atklāšana šai tehnoloģijai vēl ir priekšā. Zeķēs galvenais izgudrojums ir iestrādātie viedā tekstila sensori, to sūtīto informāciju var izmantot, piemēram, ortopēdijā, ārstējot plakano pēdu, kur jāzina, uz kuriem pēdas punktiem pacients balstās. Tāpat jau minētajā sportā “viedā zeķe” dod iespēju trenerim precīzi redzēt, kā sportists liek kāju pie zemes.

Aleksejs Kataševs, RTU Biomedicīnas inženierzinātņu institūta pētnieks:

Mūsu zeķes priekšrocība, ka tā rāda tieši kontaktu ar virsmu. Tā var atšķirt, vai skrienat uz pirkstgaliem, vai jūs tomēr atbalstāties ar visu papēdi, un skriešana nav pareiza.

Pētnieki norāda, ka “viedās zeķes” lietojumam sportā galvenais pluss ir tas, ka nevajag dārgu laboratorisko ierīču lietošanu. Tāpat paveras iespēja, kas līdz šim nebija pieejama, veikt mērījumus tieši stadionā, sportistam ierastā vidē, kur mērījumi vienmēr atšķiras no laboratorijā veiktajiem.

“Viedās zeķes” tekstila izmaksas nepārsniedz ierasto sporta zeķu cenu. Iestrādātie sensori un signāla pārvadītāji nav dārgi. Taču pētnieki vēl strādā pie elektronikas kastītes un neglīto vadu dizaina izstrādes. Elektronika, kas ar bluetouth vai WiFi starpniecību pievienojas datoram vai tālrunim nebūs dārgāka par pašu mobilo tālruni.

Video!

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl