Latvijas start-up: Dodoties uz Silīcija ieleju, ticējām vieglai investīciju piesaistei

0 Komentāru
Latvijas start-up: Dodoties uz Silīcija ieleju, ticējām vieglai investīciju piesaistei
Foto: StartupLatvia

”Atzīšos, ka, dodoties biznesa misijā uz Silīcija ieleju, ticēju mītam, ka atrast un piesaistīt finansējumu ASV varētu būt salīdzinoši vienkārši, tādēļ uz Sanfrancisko devos ar klusām cerībām uz šādu iznākumu,” stāsta Pauls Sondors no Latvijas start-up Tennio, kas vēl ar diviem citiem iesācējuzņēmumiem devās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un organizācijas StartupLatvia rīkotā braucienā uz Kalifornijas ”tehnoloģiju meku” – Silīcija ieleju.

Latvijas uzņēmēju tirdzniecības misija uz Silīcija ielejā norisinājās no šā gada 15. septembra līdz 24. septembrim, un tas jau bija ceturtais šāda veida Latvijas uzņēmēju brauciens. Tirdzniecības misijas mērķis bija iepazīstināt Latvijas uzņēmumus ar Silīcija ielejas start-up ekosistēmu, iegūt zināšanas no ASV nozares ekspertiem, kā arī veidot kontaktus ar ASV investoriem un potenciālajiem korporatīvajiem partneriem.

Šajā braucienā devās medicīnas IT risinājumu uzņēmuma Meditec pārstāvji, failapmaiņas, glabāšanas un pārvaldes vietnes Files.fm izveidotāji, kā arī uzņēmuma Tennio, kas darbojas divās jomās – kā tenisa menedžmenta tiešsaistes spēle un vēja tehnoloģiju nozares produktu laukā, – pārstāvji.

Pauls Sondors no Tennio pēc brauciena atzīst, ka sākotnējās cerības Silīcija ielejā ātri piesaistīt investoru tomēr nevainagojās ar panākumiem.

Pauls Sondors, Tennio:

Daudzas lietas, par kurām Latvijā var būt tikai nojausma teorētiskā līmenī, šeit pilnībā varēja izbaudīt un iepazīt praksē – sākot no biznesa idejas ”iepakošanas” un realizēšanas prasmēm Silīcija ielejas biznesa vidē, beidzot ar inkubatoriem, investoriem, ”tīklošanas” jeb kontaktu veidošanas un ideju prezentēšanas pasākumiem. Desmit dienas aizritēja ļoti ātri. Lai gan neizdevās realizēt sākotnēju ieceri ar investīciju piesaisti, uzskatu, ka pieredze, ko guvu, bija daudz vērtīgāka. Tā palīdzēs sagatavot nākamajam solim gan esošo, gan nākamajos investīciju projektus.

Līdzīgās domās ir arī Mārtiņš Sīls no Meditec. Viņš norāda, ka šī ”bija ļoti laba iespēja vēlreiz izvērtēt mūsu pašu uzņēmuma darbību dažādos aspektos, salīdzināt sevi ar citiem pasaules līmeņa spēlētājiem”. ”Pēc brauciena varam izkristalizēt un krietni precīzāk formulēt vairākas mūsu biznesa idejas, novērtēt eksporta spējas, nu un, protams, iepazīt “Kalifornijas domu gājienu”, “start-up kultūru” un ASV tirgus iespējas kā tādas,” sacīja M. Sīls.

Startup Latvia pārstāvis Artūrs Zandersons:

Tirdzniecības misiju veido vairāki elementi. Sākotnēji tiek veikti sagatavošanās mājasdarbi, iepazīšanās ar Silīcija ieleju un darbs ar ASV mentoru vēl atrodoties Latvijā. Pēc došanās uz ASV tiek organizētas klātienes tikšanās ar biznesa attīstības, vērtēšanas, juridiskajiem un investīciju piesaistes ekspertiem un mentoriem ASV, tikšanās un prezentācijas vadošajiem riska investīciju un ”biznesa eņģeļu” fondiem, ”tīklošana” jeb kontaktu veidošana ar ekspertiem un citiem uzņēmējiem, iepazīšanās ar atbalsta organizācijām un inkubatoriem ASV. Pēc atgriešanās Latvijā uzņēmējiem parasti jau ir sagatavots saraksts ar veicamajiem mājasdarbiem, lai tie drīzumā būtu gatavi atgriezties ASV.

Latvijas uzņēmēju tirdzniecības misija tiek rīkota Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) Ārējo tirgu apgūšanas atbalsta programmas ietvaros.

Silīcija ieleja, kas atrodas ASV Kalifornijas štatā, ir mājvieta daudzām pasaules lielākajām tehnoloģiju korporācijām, kā arī tūkstošiem start-up uzņēmumu. Tā ir galvenais ”mezgls” augsto tehnoloģiju inovācijām un attīstībai, nodrošinot vairāk nekā vienu trešdaļu no visām riska kapitāla investīcijām ASV.

0 Komentāru