Latvijas IT entuziasti rada Mozilla Firefox versiju latgaliešu valodā

5 komentāri
Latvijas IT entuziasti rada Mozilla Firefox versiju latgaliešu valodā
Ricardo Liberato/Flickr

Saules gaismu 5.oktobrī ieraudzījusi interneta pārlūka Mozilla Firefox versija latgaliešu valodā.

Šo papildinājumu izstrādāja IT uzņēmuma Turn valdes loceklis Raivis Dejus sadarbībā ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes (LU DF) absolventu Rūdolfu Mazuru un latgaliešu valodas zinātājām Zaigu Lāci, Evu Kasparenoku un Kristīni Pokratnieci.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latviešu valodā Firefox jau ir gandrīz septiņus gadus un, kā uzsver Raivis Dejus, “dažādu interneta programmu veidošana lokālajās valodās padara tās pieejamas plašākam cilvēku lokam. Tajās tiek iekodēts kultūras un vēstures mantojums un valoda paliek dzīva.” Tieši tāpēc tulkošana uz latgaliešu valodu šķita loģisks solis.

Ikviens no iesaistītajiem cilvēkiem to darījis prieka pēc savā brīvajā laikā, jo uzskata, ka ar šādiem darbiem var mainīt pasauli un to padarīt labāku.

“Firefox tulkošana saskan arī ar mana uzņēmuma vērtībām, kas ir profesionalitāte, iniciatīva un sadarbība, tostarp interneta atvērtība un pieejamība. Mēs Turn uzskatām, ka ikvienam būtu jābūt iespējām ērti darboties interneta vidē, neatkarīgi no atrašanās vietas vai citiem apstākļiem,” pauž R. Dejus.

R. Dejus deviņus gadus koordinē Firefox tulkotāju kopienu Latvijā.

Papildinājums ir veidots no latviešu valodas tulkojuma, izmantojot LU DF studenta Rūdolfa Mazura tulkošanas rīku, ko viņš izstrādāja sava bakalaura darba ietvaros.

Latgaliešu valodas versiju ir iespējams pievienot savam Firefox pārlūkam lejupielādējot latgaliešu valodas paku.

Firefox ir atvertā pirmkoda bezmaksas interneta pārlūks, ko izstrādāja Mozilla Foundation 2002. gadā. Tā ir sabiedriska organizācija, kuras mērķis ir veidot labāku internetu un veidot to cilvēkiem, nevis peļņas gūšanai. Šobrīd pārlūks ir pieejams vairāk nekā 87 dažādās valodās.

TOP komentāri

 • latgaliete
  +2 +2 0

  latgaliete

  Un tā nav domāta izsmiešanai un nievāšanai .....Ja Rīgā nebūtu latgaļu tad tur būtu jau sen krievu kultūra
 • anete
  +1 +1 0

  anete

  Krieviem ir kultūra??? Vismaz tiem, kas Rīgā, nekas tāds nepiemīt.
 • Inara Lescinska

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl