Latvijas eksporta rādītāji IT nozarē pērn bijuši labāki nekā igauņiem

0 Komentāru
Latvijas eksporta rādītāji IT nozarē pērn bijuši labāki nekā igauņiem
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Latvijas eksporta rādītāji informācijas tehnoloģiju nozarē pērn bijuši labāki nekā igauņiem, kuri pieraduši sevi daudzināt par moderno tehnoloģiju līderiem mūsu reģionā. Igauņiem aizvien ir vairāk starptautiski pazīstamu IT zīmolu. Toties Latviju, jo īpaši Rīgu, kā bāzes vietu pēdējos gados izvēlējušies daudzi lieli nozares uzņēmumi.

IT jomas eksports aug jau daudzus gadus, vidēji par 20% gadā.  Aizvadītā gada trešajā ceturksnī eksporta kopapjoms pārsniedza 200 miljonus eiro, apsteidzot Igauniju.

“Mēs vienmēr salīdzinām, ka Igaunija ir, bet īstenībā Latvija ir un Latvija var. Nozarē aug gan uzņēmumu skaits, gan darbinieku skaits, gan, protams, visi eksporta radītāji,” norāda Latvijas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa.

Savukārt bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norāda: “Igaunijā vienmēr veiksmes stāsts bijis ar “Skype” attīstību, kas radīja to situāciju, kāpēc tur bija lielāks IT jomas eksports. Tad šīs nozare sākas attīstīties ātrāk nekā Latvijā. Daži gadi priekšā, tas IT jomai ir būtiski. Tomēr šobrīd mēs esam igauņus noķēruši un tas pamatā ir uz lielo ārzemju uzņēmumu ienākšanu Latvijā.”

Viens no šādiem starptautiskiem uzņēmumiem ir “Accenture”, kurš Latvijā nodarbina vairāk nekā 1500 darbiniekus, no kuriem daudzi ir programmētāji no citām valstīm. Uzņēmums klientiem ārvalstīs, galvenokārt, attālināti sniedz pilna spektra tehnoloģisko pakalpojumu klāstu no programmatūru izstrādes līdz atbalstam.

“Accenture” Latvijas filiāles vadītājs Maksims Jegorovs stāsta: “Mani priecē tas, ka redzu, ka Latvijā IT industrija strādā vienmēr ļoti draudzīgi, bet pēdējos divos gados mēs esam pārkāpuši virs sevis. Var redzēt, ka pārsvarā visi eksportē, cilvēki sapratuši, ka nav ko dalīt.”

Potenciāls augt esot liels, jo Latvijā šobrīd ir 30 000 programmētāju, kamēr Nīderlandē vairāk nekā 300 000. Turklāt tikai desmita daļa strādā uz vietējiem klientiem, visi pārējie savas zināšanas eksportē un par to saņem ļoti labu algu.

“Mūsu cenas ir ļoti līdzīgas Spānijas cenām, ja ņemtu ārā Madridi un Barselonu, tad cenas Latvijā un Malagā ir vienādas. Neapole arī ļoti līdzīgas. Līdz ar to valstis sava starpā konkurēs,” saka Jegorovs.

Šobrīd galvenais izaicinājums esot radīt vienotu ekosistēmu IT jomas tālākai attīstībai, lai šeit varētu tapt starptautiski atpazīstami produkti.

“Mums bija daudz veiksmju, mums bija “Draugiem.lv”, One.lv, – tie bija pirmie sociālie tīkli. Viens palika kā nacionālais tīkls, otrs tika pārdots par ļoti lielu naudu. Mums bija “Smscredit”, kurš bija viens no pirmajiem mazo kredītu izsniedzējiem, mums bija “Infogram.” Mums ir šie dažādie uzņēmumi, bet mums būtu jāskatās šīs ekosistēmas ietvaros,” uzskata Jegorovs.

Valsts uzdevums esot veicināt IT jomas izglītības popularizēšanu, jo programmētāji bez darba nav un nebūs.
0 Komentāru