Latvijai mēnesī jāatvaira 150–200 kiberuzbrukumu

Komentāri

Mēs dzīvojam kara apstākļos, un šoreiz runa nav par to karu, kas notiek Ukrainā vai Tuvajos Austrumos – tas ir kiberkarš, kurā Latvija ik mēnesi spiesta atvairīt vidēji 150–200 uzbrukumu. Uz pasaules fona tas, protams, nav daudz, taču izaicinājums mūsu IT ekspertiem nav vienkāršs. Jo īpaši tāpēc, ka šajā jomā Latvijā katastrofāli trūkst darbinieku.

Interneta vietnē map.norsecorp.com gluži kā tādā videospēlē tiešsaistē var vērot kiberuzbrukumus, kas reālā laikā notiek visā pasaulē. Nepārspēts hakeru mērķis ir Amerikas Savienotās Valstis. Bultas lido gan no Ķīnas, gan Peru un Eiropas, gan pašas ASV iekšienē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tas ir reāls karš, uz kura fona Latvija izskatās kā miera osta. Pie mums katru dienu notiek ap 7 hakeru uzbrukumiem, kas mēnesī nozīmē līdz pat 200 mēģinājumiem uzlauzt dažādas IT sistēmas. Aptuveni 10 līdz 15 no tiem vērsti pret valsts iestādēm un variē no šķietami nevainīgas mājaslapu izķēmošanas līdz jau bīstamākai datubāzu uzlaušanai. Tos atvairīt vai vismaz nokopt sekas jau pēc pastrādāta nozieguma ir Aizsardzības ministrijas un IT drošības ekspertu CERT.LV uzdevums.

Baiba Kaškina, CERT.LV vadītāja:

Diemžēl mēs strādājam nozarē, kurā vienmēr esam soli iepakaļ noziedzniekiem. Mērķis ir neatpalikt pārāk tālu. Kopumā situācija CERT.LV ir ļoti laba, finansiāli ir iespēja paplašināt komandu. Lielākās grūtības sagādā jaunu speciālistu atrašana.

Darbinieku trūkums ir tik katastrofāls, ka CERT.LV darbā ņem pat studentus un tērē laiku un līdzekļus, lai viņus apmācītu.

Aizsardzības ministrijas Nacionālās kiberdrošības politikas nodaļas vadītāja Ieva Ilvesa uzskata – jo vairāk klātesoša valsts kļūst digitālajā vidē, jo vairāk kļūst uzbrukumu, taču izsekot, no kurienes tie nāk, nemaz neesot tik vienkārši.

Ieva Ilvesa, Aizsardzības ministrijas Nacionālās kiberdrošības politikas koordinācijas nodaļas vadītāja:

Arī tehniskie darbinieki nemācēs Jums pateikt, no kurienes nāk uzbrukumi Latvijai. Tie var šķist nākam no ārpuses, lai gan patiesībā veidoties iekšienē un būt nesaistīti ar ģeogrāfisko lokāciju.

Valsts un arī privātā drošība interneta vidē ir viena no galvenajām tēmām IT nozarē. Ir sākusies jau septītā e-prasmju nedēļa, un tās organizatorei, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidentei Signei Bāliņai prieks, ka vairs nav jāmāca, kā ieslēgt datoru: ”Kad pirms septiņiem gadiem rīkojām pirmo e-prasmju nedēļu, runājām, cik daudz ir tādu, kas nav izmantojuši datoru un internetu. Pat skaitījām!” Bāliņa secina, ka e-prasmju nedēļas Latvijā kļūst gudrākas.

Foto

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl