Latvija var! Jauns zinātnieks rada bezvadu mobilo telefonu lādētāju – bišu šūnu stropu

2 komentāri

Modulāra bezvadu uzlādes stacija – tik smalks un sarežģīts nosaukums dots unikālam pašmāju izgudrojumam, kas stilistiski atgādina lielas bišu šūnas. Medus uzglabāšanas vietā tās paredzētas viedtālruņu uzlādei – bez liekiem vadiem, lādētājiem, vienkārši ieliekot telefonu šūnā. Izgudrotāju ambīcijas ir plašas – ne tikai iziet ārpus Latvijas robežām, bet iekarot Āzijas tirgu.

RTU doktorants Artūrs Paugurs ar lepnumu rāda paštaisītās ”bišu šūnas”, kas izprintētas tepat, laboratorijas 3D printerī.  Šūnas, kurām tirgus cena varētu būt ap 30 eiro gabalā, var sakārtot visdažādākajās formās, veidojot interesantu rakstu. Šūnas uzlabos RTU Dizaina laboratorijā, lai tās kļūtu vizuāli pievilcīgākas un pamanāmākas.

Foto: Jānis Zvērs

Tādējādi lādētāji iegūst arī dizaina vērtību. Katrā šūnā var ielikt pa vienam telefonam.

Artūrs Paugurs, idejas autors:

Tu vairs neesi ierobežots ar sešiem vai deviņiem nodalījumiem. Tu vari sakraut 15 vai kaut 26 šūnas, veidot rakstus!

Tiesa gan, lādēt var ne visus viedtālruņu modeļus, tikai jaunākos, kuriem ir iebūvēta īpaša funkcija. Pārējiem pie korpusa aizmugures var pielikt plākstera biezuma ierīci, kas ļauj izmantot bezvada lādēšanu.

Foto: Jānis Zvērs

Līdzīgi lādētāji jau ir izplatīti kafejnīcās Amerikā, taču tie ir vienkāršu plauktu formā. Dažviet lidostās pieejami slēdzami skapji, kuros var lādēt telefonus. Artūrs Paugurs, idejas autors:

Vēlamies ar šo produktu padarīt ērtu uzlādi publiskās vietās – skolās, bibliotēkās, kafejnīcās, bāros. Lai nav jānēsā vadi, jāmeklē rozetes.

Par ambīciju trūkumu izgudrotājs nevar sūdzēties.

Uzreiz bija doma par globālu tirgu. Palikt Baltijas robežās nav nepieciešams. Dažkārt var izrādīties, ka iekarot Āzijas tirgu ir daudz vienkāršāk, ziemeļnieki ir kūtrāki, grūtāk pārliecināt. Nevar palikt tikai vienā vietā!

Ja lādētājiem izdosies atrast potenciālo tirgu, ar mazo 3D printeri vairs neiztikt un ražošanu masveidā uzticēs ķīniešiem, kas ir ierasta prakse visiem lielajiem ražotājiem. Artūrs gan pie šīs idejas apstāties negrasās un plāno arī citus izgudrojumus. Ja neizdosies ar vienu, sanāks ar citu, galvenais ir neapstāties, nepadoties un iet uz nosprausto mērķi, tāds ir zinātnieka moto.

Skaties, kāda rosība notiek RTU laboratorijā, kur izprintētas arī “mobilās šūnas”!

 

TOP komentāri

 • Mārtiņš
  0 0 0

  Mārtiņš

  Labi, ka cilvēki cenšas, taču nav skaidrs, ko tad īsti izgudroja - tikai šūnas dizainu? Pats bezvadu lādēšanas princips jau sen ir zināms un tiek lietots dažos telefonos, kā jau minēts rakstā. Saucas Qi.
 • Lilita
  0 0 0

  Lilita

  SMIEKLI PAŠIEM NENĀK ? UN KAS TAS PAR PAGRABA STĀVU NOFOĶĪTS ? TAS LATVIJAS MODERNAIS ZINĀTNIEKU CENTRS ?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl