Latvijā tiek radīta ierīce, kas palīdzēs atrast piemērotāko nolaišanās vietu uz Mēness

1 komentārs
Latvijā tiek radīta ierīce, kas palīdzēs atrast piemērotāko nolaišanās vietu uz Mēness
Foto: Reuters

Latvijā radīta ierīce, ļoti iespējams, jau pēc pieciem gadiem palīdzēs atrast piemērotāko nolaišanās vietu uz Mēness. Eiropas Kosmosa aģentūra par labāko augstas precizitātes mērierīces izstrādi uzticējusi nelielam nišas uzņēmumam ”Eventech”, kura dibinātāji un līdzīpašnieki ir paši zinātnieki.

Šobrīd mehānisms jau ieguvis taustāmas aprises un to aplūkot devās “900 sekundes”. Nezinātājam šī būs vienkārša plate ar vairākām mikroshēmām. Taču patiesībā, tas ir pusceļš līdz ļoti precīzai un dārgai elektronikai, kas būvēta mākslīgajiem pavadoņiem, kurus pēc pieciem gadiem sūtīs uz Mēnesi.

Tas viss sākās pirms vairākiem gadiem, kad valdība atbalstīja Latvijas dalību Eiropas Kosmosa aģentūrā. Tad pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem iegūta dotācija 400 000 eiro apmērā un pasūtījums iekārtas izstrādei, kuras uzdevums būs raidīt un saņemt atpakaļ signālu, meklējot labāko vietu lai nosēstos.

Latvijas zinātnieki ir iekārtas smadzenes, bet “dzelžus” ražo Lielbritānijā. “Mehānisms top pēc mūsu izstrādnēm. Detaļas un montāža notiek īpaši sertificētos uzņēmumā. Tad viņi sūta mums, šeit testējam, izsakām komentārus veicam uzlabojumus. Ilgs process, taču darbojoties ar šāda veida tehnoloģijām nekas nenotiek ātri,” saka projekta vecākais līdzstrādnieks un datorzinātņu doktors Vladimirs Bezpaļko.

Ātra gan būs iekārtas veiktspēja. Taimera precizitāte ir līdz pat sekundes triljonajai daļai. “Puspajokam – mūsu tehnoloģija ir pārāk perfekta izmantošanai uz Zemes. Pārāk precīza, tādēļ mūsu partneri ierīces iepērk lai veikto mērījumus izplatījumā,” teic “Eventech” līdzīpašnieks Nikolajs Adamovičs.

Paralēli darbam pie iekārtas kosmosa vajadzībām, uzņēmums “Eventech” darbojas arī augstas precizitātes mērierīču izstrādes komerciāliem mērķiem, atrodot noieta tirgus tādās valstīs kā Ķīna un ASV. Uzņēmuma dibinātāji ir paši zinātnieki, kas šaurajā jomā specializējušies. Tas tapis uz Elektronikas un datorzinātņu institūta bāzes, realizējot dzīvē šeit pat radītās idejas.

“Sisties durvīs un meklēt noietu nākas visu laiku. Izdzīvošanas fāzi, kad esam ļoti atpazīstami vēl neesam pārvarējuši. Vienlaikus, esam pamanīti, ko apliecina arī pasūtījums no Eiropas kosmosa aģentūras. Visu laiku jāseko līdzi jomas novitātēm, pretējā gadījumā, nebūsi pieprasīts,” turpina Adamovičs.

Šāda veida pasūtījumi uzņēmumiem bez atpazīstamības tiek uzticēti ļoti reti, galvenokārt, bažījoties par pieredzi un spēju tos realizēt. “Eventech” gadījumā tas ir noticis, taču viss notiek stingrā uzraudzībā.

“8. novembrī pie mums ierodas projekta kurators no Eiropas Savienības puses. Fiksēs, kas ir izdarīts, kādā kvalitātē, vai iekļaujamies termiņos. Kā gan savādāk,” atklāj Bezpaļko.

Eiropas Kosmiskās aģentūras mērķis ir uz Mēness virsmas izveidot pastāvīgu bāzi. Datiem par piemērotāko vietu šeit būs neatsverama loma.

1 komentārs