Latvijā radīta mediķu apmācības virtuālās realitātes programma

0 Komentāru

Virtuālā realitāte kā vieta, kur droši un efektīvi mācīt militāros mediķus. Latvijā radīta virtuālās realitātes programma ”Trauma simulator” guvusi ievērojamus panākumus ASV un Eiropas aizsardzības apmācību programmās.

Kompānijas ”Exonicus” vadītājs Jānis Kondrāts demonstrē, kā darbojas viņu izstrādātā programma ”Trauma simulator”.

Pacienta aprūpei dotas piecas minūtes, un mediķa lomas izpildītājam ir jādara viss, lai pacients paliktu dzīvs.

Šis ir viens no četriem līdz šim izstrādātiem scenārijiem. Jānis norāda, ka pašlaik mediķi mācās, izmantojot manekenus, kas ir visai dārgi un sarežģīti pārvietojami. Virtuālās realitātes vide sniedz krietni vien plašākas iespējas.

“Tu vari uzmodelēt dažādus scenārijus, dažādas pakāpes traumas. Tas palielina iespējas, ko var trenēties, kādās vidēs, ar cik daudz pacientiem, kāda intensitāte. Viņš neaizņem daudz vietas. Ja tā fiziskā lelle, kas RSU ir, tā aizņem veselu telpu, viņš ir dārgs un prasa vairāku cilvēku apkalpošanu.”

Par programmas pirmsākumu var uzskatīt 2017. gadu, kas programmētāji no Latvijas iepazinās ar ASV armijas militāro mediķi, kurš ieteica pieteikties grantu konkursam. Kompānija ”Exonicus” saņēma naudu izstrādei un jau aizvadītā gada pavasarī iesniedza ASV militārās medicīnas izpētes centram pirmo prototipu.

“Un tad tas tika izmantots Irākā, kur militārais mediķis devās komandējumā uz Irāku un tur izmantoja simulatoru,” stāsta “Exonicus” vadītājs.

Šis simulators ir ieguvis arī Latvijas Aizsardzības ministrijas atbalstu. Programma ”Trauma simulator” ir izvirzīta no Latvijas kā Eiropas aizsardzības fonda finansējuma pretendents. Galu galā, paredzēts, sadarbojoties ar Rīgas Stradiņa universitāti, sešās valstīs izveidot militāro mediķu treniņu tīklu, kas būs savienots, izmantojot internetu.

“Mums ir mērķis izstrādāt virtuālās realitātes treniņu centrus katrā valstī, ar mērķi, ka tie mediķi varētu trenēties kopā,” teic Jānis Kondrāts.

Tas nozīmē, ka mediķi varēs brīvi trenēties kopā, kaut arī katrs no viņiem atradīsies savā valstī. Projekta noslēgumā līdzšinējo četru scenāriju klāstu paredzēts papildināt ar vēl 17 scenārijiem.

0 Komentāru