Latvijā rada “robotu”, kas ar sarunām motivēs insulta slimniekus atveseļoties

1 komentārs

Latvijā mediķi radījuši viedierīču aplikāciju, kuras mērķis ir palīdzēt insulta slimniekiem atgriezties dzīvē. Šī lietotne būs digitāls sarunu biedrs, kas uzmundrinās pacientus un motivēs nepadoties, un motivācija ir ļoti svarīgs priekšnoteikums, lai pēc smagas slimības atveseļotos.

Idejas autori stāsta, ka Latvijā insulta saslimšanas statistika Eiropas līmenī ir viena no dramatiskākajām. Katru dienu Latvijā notiek 26 jauni insulta gadījumi. Insults skar arvien jaunākus cilvēkus.

Uzņēmums dibināts pērnā gada oktobrī. Idejas autors Kristaps Krafte strādāja insulta slimnīcā Kopenhāgenā, un, uzsūcis zināšanas, atgriezās tās realizēt dzimtenē. Tiesa gan, pašlaik darba darīšanās atkal īslaicīgi ir ārzemes, savukārt otrs līdzdibinātājs Jānis Slēžiņš strādā par neiroķirurgu Rīgā.

“Aplikācijai ir sarunu algoritmi, tā sazinās ar pacientu čata veidā. Atkarībā, ko un kā pacients atbild, tās sarunas ievirzās vienā vai citā, iepriekš paredzamā gultnē. Tādā veidā ierīce ar pacientu var sazināties. Tā ir viena no standartizētās terapijas daļām,” skaidro “Vigo” līdzdibinātājs.

Bieži vien slimnieku ķermeņa daļa ir paralizēta, traucēta runa, slimniekiem ir grūtības pārvietoties, apkopt sevi. Insulta sekas bieži iedzen depresijā. Daudzos gadījumos izārstēties var, bet tas prasa milzu pūles un optimismu. “Vigobot” jau ir testējuši insultu pārcietušie – no divdesmitgadniekiem līdz 80 gadus veciem sirmgalvjiem.

Projekta radītāji akcentē, – “Vigo” nebūs jauna ārstēšanas metode, bet gan iepriekš zināmas, zinātniski pierādītas tehnikas digitalizēšana.

Kurš katrs šo aplikāciju gan telefonā lejupielādēt nevarēs. Iecerēts, ka palīgs būs pieejams planšetdatoros, kas atradīsies gan ārstniecības iestādēs, gan pacienta mājās. Projektā palīdz arī kognitīvi biheiviorālie terapeiti, klīniskie psihologi un paši insulta pacienti.