Latvija kļūst par starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas biedru

Komentāri
Latvija kļūst par starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas biedru
Misijas "Pirmie Latvijas 100KM kosmosā" vadītājs Pauls Irbins norāda, ka šāda sertifikāta iegūšanai kandidātiem ir jābūt nopietnai pieredzei raķešu izgatavošanā un teorētiskajām zināšanām par tām (Ilustratīvs foto/ Vladislavs Proškins/F64)

Sestdien, 19. augustā, Cēsu lidlaukā, Priekuļu pagastā, misijas “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā” raķešu konstruktori Andrejs Puķītis un Kārlis Goba ieguvuši starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas “Tripoli 2.līmeņa” sertifikātus.

Kā informē viens no misijas “Pirmie Latvijas100KM” dalībniekiem Jānis Ķirpītis, tas viņiem dod tiesības izgatavot un palaist raķetes ar lieljaudas motoriem, tostarp tādas bezpilota un nevadāmas raķetes, kas misijas ietvaros spētu sasniegt atklātu kosmosu 100 km augstumā no Zemes.

Misijas “Pirmie Latvijas 100KM kosmosā” vadītājs Pauls Irbins norāda, ka šāda sertifikāta iegūšanai kandidātiem ir jābūt nopietnai pieredzei raķešu izgatavošanā un teorētiskajām zināšanām par tām. Iegūstot starptautisko sertifikātu, komandas konstruktori Andrejs un Kārlis pierādījuši, ka viņu spējas un zināšanas atbilst kosmosu sasniegt spējīgu raķešu izgatavošanai.

Savukārt “Latvijas Mobilā telefona” (LMT) viceprezidents Ingmārs Pūķis atzīst, ka sertifikāts esot apliecinājums latviešu spējai konkurēt ar pasaules lielvalstu speciālistiem pat tik sarežģītās nozarēs kā kosmosa izpēte.

Ingmārs Pūķis
LMT viceprezidents

Latvijas pirmās kosmosa misijas dalībnieku sasniegumi, iegūstot starptautisko sertifikātu un kļūstot par vienīgajiem šāda līmeņa ekspertiem Ziemeļeiropā, nepārprotami ir apliecinājums latviešu spējai konkurēt ar pasaules lielvalstu speciālistiem pat tik sarežģītās nozarēs kā kosmosa izpēte. Tas ļaus rudenī īstenot vēl vienu ambiciozu ieceri, – palaist raķeti 30 km augstumā ar mobilā interneta savienojumu. To nodrošinās ar 5G tehnoloģiju savietojama LMT bāzes stacija.

Ceļā uz sertifikātu kandidāti veica sagatavošanās darbus un konsultācijas ar Itāļu ekspertu, kurš bija ieradies Latvijā pieņemt eksāmenus. Svētdien Cēsīs notika rakstiskais teorijas eksāmens, bet vēlāk lidlaukā eksāmena raķešu starti.

Starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas “Tripoli” eksperts Stefano Figini pēc pārbaudījuma paudis gandarījumu par veiksmīgo Latvijas konstruktoru sertifikāciju, norādot, ka latvieši šobrīd ir vienīgie sertificētie raķešu konstruktori šajā reģionā. Figini arī novēlēja misijai panākumus, sasniedzot 100 km.

Nākamie misijas “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā” raķešu testa starti iecerēti Kosmosa dienas ietvaros Cēsu lidlaukā 9. septembrī, kad plānots ar jaunajām raķetēm pārspēt līdzšinējos augstuma rekordus.

Misiju “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā” organizē Zinātkāres centrs ZINOO kopā ar Latvijas Mobilo telefonu. Misiju atbalsta LR Aizsardzības ministrija, Rīgas Tehniskā Universitāte, Elme Messer Gaas, Mikrotik.

Lasi vēl