Latvijā jau šovasar bankas kartes vietā varēs izmantot arī mobilo tālruni

11 komentāri

Bankas kartes aizstās mobilie tālruņi, un vairs nebūs jāgaida ne mirklis, kad nauda no viena konta tiks pārskaitīta uz otru. Šie un citi nav kādas tālas nākotnes, bet gan tuvāko mēnešu jaunumi, pie kuru ieviešanas jau šobrīd strādā Latvijas kredītiestādes.

Citviet pasaulē bankas kartes jau sākuši aizstāt mobilie telefoni ar digitālajiem maciņiem, piemēram, “Apple Pay”, kas ļauj veikalos norēķināties, vienkārši pietuvinot tālruni karšu lasītājam. Par pirmo, kas Latvijā piedāvā šādu risinājumu, kļuvusi banka “Citadele”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Cilvēks paņem savu telefonu, uzliek, piemēram, pirkstu nospiedumu, lai telefons atbloķētos un pietuvina viņu terminālim, līdzīgi kā to dara ar bezkontaktu kartēm. Tajā brīdī notiek transakcija, telefonā parādās, ka maksājums veiksmīgi noticis, arī pārdevējam parādās, ka maksājums veiksmīgi noticis. Un viss,” procesu skaidro bankas “Citadele” valdes loceklis Kaspars Cikmačs.

Bankas darbinieki ar mobilo telefonu kartes vietā norēķinās jau vairākus mēnešus, un šobrīd to testa režīmā dara arī daļa klientu. Visiem klientiem tas būšot pieejams līdz vasaras beigām. Ar mobilo tālruni maksāt pagaidām gan varēs tikai cilvēki, kam ir “Android” telefoni. Šādi maksājumi būšot drošāki nekā ar bankas karti, jo katrā maksājuma reizē telefons ģenerēs jaunu kartes numuru, tādēļ, pat ja hakeri to pārtvers, neko izdarīt viņi nevarēs.

“Ir tās bažas, kad man garām noies kaut kāds “urķis” un noskaitīs man naudu no kartēm. Nu tik vienkārši tas nenotiek, tur jābūt tiešām ļoti tuvu klāt. Papīra naudu jau arī var pazaudēt, samērcēt, sadedzināt, atņemt kāds. Citādāki riski, bet es neteiktu, ka tas ir ļoti bīstami,” uzskata “Kursors.lv” tehnoloģiju blogeris Kristaps Skutelis.

Ar telefonu iespējams norēķināties visos termināļos, kur to var izdarīt ar bezkontakta kartēm – šobrīd tāds Latvijā ir katrs trešais, bet līdz 2020. gadam tiem jābūt visiem karšu termināļiem. Latvijas Komercbanku asociācijā atzīst, ka šis jaunievedums ir loģisks nākamais solis pēc bezkontakta kredītkaršu ieviešanas, kuras Latvijā parādījās 2016. gada nogalē.

“Visas šīs pārmaiņas, kas ir orientētas uz klienta ērtību, ātru un drošu maksājumu veikšanu, būtībā tikai nostiprinās to, ka skaidras naudas aprite samazināsies. Lielā mērā jau šobrīd 99% maksājumu banku klienti veic dažādā veidā attālināti,” domā Latvijas Komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanda Liepiņa.

Cita pārmaiņa – līdz gada beigām plānots ieviest zibmaksājumus. Tas nozīmēs, ka visi maksājumi no konta uz kontu Latvijas ietvaros kļūs acumirklīgi neatkarīgi no tā, vai notiek vienas bankas ietvaros vai starp bankām. Tas nozīmēs, ka, piemēram, vairs nevarēs izveidoties situācija, kad algas diena ir piektdienā, bet, pārskaitot starp bankām, kontā nauda ienāk tikai pirmdienā. Vēl mazliet tālākā nākotnē iecerēts ieviest kārtību, ka naudas pārskaitījuma veikšanai no mobilās bankas pietiek ar telefona numuru – saņēmēja bankas konts nemaz vairs nebūs jāzina.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl