Latvijā izstrādāts “Viedsargs” – militāro sakaru platforma karadarbībai

4 komentāri

Modernizējot bruņotos spēkus, valsts ne tikai iepērk bruņutehniku no ārzemēm, bet arī investē jaunu militāro tehnoloģiju izstrādē.

Piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē šobrīd top mākslīgā intelekta projekts, kas ļauj izsekot ienaidnieka pārvietošanos, bet “Latvijas mobilais telefons” izstrādājis drošu sakaru ietvaru, kurā šī sistēma varētu darboties arī reālas karadarbības apstākļos.

“Viedsargs” ir jauna mobilā lietotne, ko izstrādā “Latvijas mobilais telefons”. Tajā varēs notikt īpaši droša ziņapmaiņa starp militārpersonām, turklāt to varēs izmantot kā ietvaru moderno militāro tehnoloģiju kontrolei jeb tā sauktajam lietu internetam. Piemēram, sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti “Viedsargam” tiek izstrādāta datorredzes programma, kurā apvienoti kustību un skaņu sensori, infrasarkanās gaismas kameras, lai spētu tumšā mežā caur koku galotnēm automātiski tiešsaistē atpazīt cilvēkus. To var izmantot, piemēram, zaļās robežas kontrolei, pazudušu cilvēku meklēšanai vai militārās tehnikas novērošanai un atpazīšanai.

Juris Ķiploks
RTU Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētniecības centra vadītājs

Ja mums šādu kameru ir ļoti daudz, tad viens cilvēks to nespēj kontrolēt. Šajā gadījumā ir nepieciešama noteikta programmatūra, kas atpazīst noteiktus attēlus. Dotajā gadījumā jūs redzat, ka tiek atpazīti cilvēki mežā ar termokameru.

Šo datu pārraidei varētu tikt izmantots LMT tīkls. Ar civilajiem telefonu lietotājiem gan tai saskares nebūšot.

Juris Ķiploks
RTU Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētniecības centra vadītājs

Sistēma ir virtuāli atdalīta no pārējā tīkla. Jūs uz šo iekārtu nevarat piezvanīt, un viņa jums arī nezvanīs.

Turklāt šī sistēma veidota ar mākslīgajiem neironu tīkliem, tādēļ spējīga mācīties un pēc praksē gūtās pieredzes uzlabot pati savas spējas. Jāpiebilst, ka Latvijā tiek ne tikai izstrādāta programmatūra, bet arī ražoti paši sensori. Piemēram, “Strops Technologies” ražo pārvietojamās novērošanas kameras.

Normunds Stepāns
SIA “Strops Technologies” vadītājs

Jūs paņemiet vienkārši stropu, paņemiet metāla savilces, pielieciet pie koka mežā. Ja tur ir mobilais tīkls, un jūs varat pilnībā novērot mācības, nelikumīgas aktivitātes, robežšķērsošanu un tā tālāk.

Kameras bez bateriju uzlādes esot spējīgas strādāt sešas dienas. Visu sistēmu veidotāji uzsver, ka tām ir arī daudzi nemilitāri lietojumi. Jāpiebilst, ka “Viedsarga” projekts šobrīd vēl nav pabeigts, – tas ir tikai izstrādes stadijā. LMT cer “Viedsarga” projektu eksportēt arī uz citām NATO dalībvalstīm.

4 komentāri