Latvijā izstrādāti jauni “dronu” lietošanas noteikumi! Uzzini, kas varētu mainīties!

2 komentāri
Latvijā izstrādāti jauni “dronu” lietošanas noteikumi! Uzzini, kas varētu mainīties!
AFP/LETA

Ņemot vērā biežo “dronu” izmantošanu, Latvijā izstrādāti jauni bezpilota gaisa kuģu izmantošanas noteikumi. Tikmēr Latvijas tālvadības gaisa kuģu asociācija uzskata, ka noteikumi nav pilnīgi un tajos jāiekļauj, piemēram, obligāta apdrošināšana gadījumiem, ja “drons” nogāžas un nodara kādu kaitējumu.

Jaunie noteikumi nosaka garu sarakstu ar 170 teritorijām un ēkām Latvijas teritorijā, kur lidojumi bezpilota gaisa kuģiem ir liegti.

Tāpat noteikumi paredz dažādus lidošanas augstuma ierobežojumus un lidaparātu parametrus, ar kuriem drīkst vai nedrīkst lidot noteiktās vietās.

Foto

Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociācijas pārstāvji pēc jauno noteikumu izvērtēšanas atzīst, ka tas ir labs sākums, taču vēl ir virkne neatrisinātu jautājumu.

“Kā asociācijas pārstāvis un lietotāju pārstāvis varu teikt, ka tie nav izstrādāti pilnībā, bet labi, ka vismaz šādi, jo jaunajos noteikumos ir pamata prasības, ar ko drīkst lidot un kur drīkst lidot, un kas drīkst lidot,” pauž Ilmārs Ozols, LARPAS komunikāciju vadītājs.

Asociācijas pārstāvis kā piemēru min to, ka noteikumus nepieciešams papildināt ar punktiem par lidaparātu licencēšanu, reģistrāciju, apdrošināšanas kārtību un pilotu mācībām.

Par lidojumiem, kuros nepieciešams pārsniegt kādus ierobežojumus, ir jāsaskaņo ar Civilās aviācijas aģentūru. Tomēr saskaņošana bieži vien ieilgst, skaidro “dronu” programmatūras izstrādes uzņēmuma pārstāvis. Veidojot uzlabojumus un ieviešot jauninājumus, lidaparāts ir jāpārbauda, taču ne vienmēr tas ir iespējams.

Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociācijas pārstāvji uzskata, ka nepieciešams izstrādāt lidaparātu apdrošināšanas noteikumus. Asociācijas biedri pauž viedokli, ka uzņēmumu “dronus” būtu jāapdrošina obligāti, līdz ar to “droniem” būtu nepieciešams ieviest tāpat kā automašīnām tehniskās pases.

Civilās aviācijas aģentūras izstrādātie jaunie bezpilotu gaisa kuģu noteikumi pašlaik ir iesniegti Satiksmes ministrijā. Paredzams, ka noteikumi stāsies spēkā oktobra beigās.

Video

2 komentāri