Latvieši Grenlandē palīdz atrast ledū iesalušu ASV kara lidmašīnu

2 komentāri

Latvijas kompānija Grenlandē palīdz meklēt pazudušu ASV Otrā pasaules kara lidmašīnu. Ekspedīcijas laikā izdevies pārliecināties, ka Latvijā radītā tehnoloģija – drona un ģeoradara hibrīds – spēj ātri un precīzi uzrādīt lielus objektus dziļi ledū.

Kompānija gājusi tālāk un testē aparatūru arī virs sauszemes, palīdzot arī Latvijas armijai nesprāgušas munīcijas meklējumos.

ASV “P-38” iznīcinātājs kopā ar citām septiņām lidmašīnām 1942. gada jūlijā devās palīdzēt sabiedrotajiem cauri Grenlandei uz Eiropu. Taču laikapstākļu dēļ lidmašīnas nomaldījās un bija spiestas nosēsties uz Grenlandes ledus.

Latvijā izveidotas kompānijas “SPH engineering” pārstāvis Jānis Ķuze stāsta, ka arī viņiem bija jāpiedzīvo Grenlandes mainīgos un brīžiem skarbos laikapstākļus.

“Apmaldījās vesela eskadra, lidojot uz Islandi. Saprotot, ka neaizlidos, – migla uznākusi. To arī mēs piedzīvojām, ka nevarējām izlidot uz nepieciešamo vietu,” min Ķuze.

Amerikāņu ekspedīcijas organizatori bija noguruši lidmašīnas meklēt ar radaru, kas uzkabināts uz ragavām. Tāpēc uzrunāja Latvijas kompāniju, lai tā radītu efektīvāku tehnisku risinājumu, kas zem ledus iesalušu lidmašīnu meklēšanu padarītu ātrāku.

“Mēs esam sistēmu integrācijas kompānija, kas nodarbojas ar dažādu dronu risinājumiem, jo trakāks projekts, jo vairāk tas mūs interesē,” saka Ķuze.

Tā lūk Latvijas kompānijas speciālisti piekabināja radaru dronam, taču prātā izdomāt, protams, ir krietni vienkāršāk nekā reāli izveidot Grenlandes apstākļos darboties spējīgu iekārtu.

Ķuze norāda: “Tas, kas ir mūsu pievienotā vērtība. Esam pievienojuši datoru uz drona, kurš māk vadīt dronu…”

Ekspedīcijas laikā lidmašīnas meklēšanai laika bija nedaudz, dalībnieku pamatnodarbošanās bija sniega rakšana.

“Bija jārok sniegs, lai uzceltu telti, lai atrastu telti, katru reizi ik pēc divām stundām, kad vētra atkal pacēla to augšā,” stāsta Ķuze.

Neatkarīgi no tā amerikāņu lidmašīnu atrast izdevās. Pārsteidzošākais ir tas, ka lidaparātu izdevās uziet 90 metru dziļumā jau pirmajā dienā. Pēc tam sekoja testa urbums, kas apliecināja, ka uzietais objekts tiešām ir meklētais ASV iznīcinātājs “P-38”.

Ķuze uzsver, ka ledū iesalušu priekšmetu meklēšanai viņu izveidotais lidojošais radars noder ideāli, taču to var lietot arī citviet: “Strādājam ar partneriem, lai to izmantotu celtniecībā, kur jau šobrīd būtiski izmanto, lai apsekotu teritorijas un uzzinātu kāda ir zemē esošā infrastruktūra, kanalizācija, vadi, caurules. Ir interese par nesprāgušās munīcijas meklēšanu.”

Savukārt amerikāņi lidmašīnu meklēšanas ekspedīcijas organizatori turpinās izmantot Latvijā radīto inovāciju, lai meklētu arī pārējos lidaparātus. Visbeidzot, ir iecerēts lidmašīnas no ledus izcelt. Kā norāda Jānis, ja būs nepieciešams, tad viņi ir gatavi turpināt sadarboties ar amerikāņu ekspedīciju arī nākotnē.