Lai reģistrētos Facebook, Twitter vai Instagram, bērniem būs nepieciešama vecāku atļauja

Komentāri

Turpmāk, lai bērni varētu reģistrēties sociālajos tīklos Facebook, Twitter vai Instagram, viņiem būs nepieciešama vecāku atļauja, paredz jauna Eiropas Komisijas direktīva, kas vēl tiek gatavota ieviešanai.

Ar ieceri stingrāk regulēt bērnu un jauniešu aktivitātes globālajā tīmeklī nākusi klajā Eiropas Komisija, kas gatavo jaunu datu aizsardzības direktīvu. Iepriekšējais regulējums stājās spēkā 1995. gadā, kad interneta attīstība bija sākuma stadijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tieslietu ministrijas politikas izstrādes un reliģijas lietu nodaļas vadītāja Jekaterina Macuka akcentē, – datu aizsardzību internetā katra Eiropas Savienības dalībvalsts šobrīd regulē atsevišķi. Tomēr nākotnē ar īpašu direktīvu šo kārtību plānots mainīt. Līdz 2018. gadam taps instruments, kas daudz stingrāk regulēs personas datu apstrādi globālajā tīmeklī.

Foto

Jekaterina Macuka, Tieslietu ministrijas politikas izstrādes un reliģijas lietu nodaļas vadītāja:

Šobrīd internetā starp noteikumiem, kuros aprakstīts, kas cilvēkam ir jāievēro, kaut kur ir pierakstīts, ka lietotājs piekrīt savu datu tālākai nodošanai. Regula paredz, ka turpmāk brīdī, kad cilvēks dod savu piekrišanu, ir skaidri jānorāda, kam viņš piekrīt.

Jaunā regula aptvers plašu datu izmantotāju loku – gan pieaugušos gan bērnus. Tostarp, lai atvērtu kontu sociālajos tīklos, bērnam būs jāsaņem vecāku piekrišana, akcentē Macuka.

”Tādā veidā vecāki zinās, ka bērns tur ir, un dos tam piekrišanu. Tas, vai bērns pats iedos Facebook paroli, ir atkarīgs no ģimenes savstarpējām attiecībām,” norāda Tieslietu ministrijas pārstāve.

Pagaidām gan nav zināms, kādā veidā tehniski šī piekrišana varētu tikt dota. Par to vēl gaidāmas diskusijas. Visticamāk, risinājums būs elektronisks.

Portāla Draugiem.lv runasvīrs Jānis Palkavnieks akcentē, ka risinājumi var būt vairāki. ”No vietējām institūcijām gaidām risinājumu un detalizētu skaidrojumu, kā tas būs izdarāms. Pagaidām mēs redzam iespēju, ka to var darīt ar elektronisko parakstu vai ierodoties mūsu birojā. Tomēr mums nav skaidrs, kā to varēs izdarīt tie, kam nav elektroniskais paraksts un kuri nedzīvo Latvijā,” viņš pauž.

Bērnu tiesību aizstāvji tikmēr akcentē, ka tieši saistībā ar internetu pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis zvanu skaits uz bērnu uzticības tālruni, pērn reģistrēti vairāk nekā 800 šādi zvani.
Pirms sešiem gadiem tādu bija vien 50.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Agita Alksne uzskata, ka interneta drošības jautājumus ļoti svarīgi ir pārrunāt ģimenē. ”Pirmkārt, svarīgi ir pašiem vecākiem saprast, kādas bildes viņi paši ievieto internetā, kādas bērnu bildes viņi publicē. Otra lieta ir bērniem stāstīt par šā brīža aktualitātēm – ka pastāv “sekstings”, ka bērni tiek aicināti sūtīt kailbildes,” viņš norāda.

Statistikas dati liecina, ka internetu ikdienā izmanto aizvien vairāk bērnu, gados jauno sociālo tīklu lietotāju vidū īpaši iecienītas ir vietnes, kur var dalīties ar fotogrāfijām.

Video

Lasi vēl