Lai labāk izprastu, kā jūtas bērns ar autisma sindromu, Latvijā radīts īpašs simulators

4 komentāri

Vai var iejusties tajā, kā jūtas bērns ar autisma sindromu? Latvijā radīts pirmais autisma simulators, kas uz šobrīd ir labākais veids, kā veseliem cilvēkiem to izprast un izjust uz savas ādas. Un no šodienas šis virtuālās realitātes video ir pieejams ikvienam.

Nelielais trīs minūšu video ir paredzēts skatīties ar virtuālās realitātes brillēm. Video ir veidots no skolēna ar autisma sindromu perspektīvas. Simulatora radīšanā piedalījās centra ”Solis augšup” darbinieki.

“Katrs bērns ir kā atsevišķa planēta, tāpēc ar viņiem ļoti grūti strādāt.” Centra pārstāve Diāna Mekša norāda, ka autisma sindroms izpaužas ļoti dažādos veidos. Tomēr ir lietas, kas ir vienojošas, un parasti tās ir saistītas ar problēmām emociju atpazīšanas un sociālo prasmju laukā.

“Viņiem seja var būt vienāda visu laiku. Mums grūti saprast, kā viņš jūtas, un viņam grūti saprast to, ko es stāstu,” saka centra ”Solis augšup” pārstāve.

Tāpēc bieži vien bērni ar autismu kļūst par atstumtajiem, kā arī tiek nežēlīgi apcelti skolā un pagalmā. Speciālisti jau ilgstoši cenšas runāt ar bērniem, taču tas ne vienmēr līdz, tāpēc radās ideja ļaut bērniem pašiem piedzīvot to, ko jūt bērni ar autisma sindromu.

“Vieglāk saprast tad, kad pats to piedzīvo. Tas pusaudzis piedzīvo, kaut nedaudz pieskaroties pie tā, ko jūt viņa klasesbiedrs.” Autiskam bērnam video pārslodzi var radīt teju jebkura lieta vai skaņa.

Vizuālo efektu meistars, ”Rīgas inovāciju grupas” pārstāvis Mārtiņš Upītis norāda, ka sākotnēji viņi intervēja autiskus bērnus par viņu sajūtām. Taču stāstu atspoguļot skaņās un vizuālos efektos nav vienkārši: “Bija tāds moments, mēs taisām to efektu, dodam noskatīties, bet viņi saka, – nē, tā tas nenotiek, un sanāk iet atpakaļ pārtaisīt to visu.”

Taču pēc neskaitāmiem mēģinājumiem un testiem beidzot tika radītas audiovizuāls materiāls, kas ļauj kaut daļēji sajust to, kā jūtas skolēns ar autisma sindromu. “Mēs saņēmām labu atsauksmi, ka tas līdz šim ir tuvākais simulators, kāds ir radīts,” teic vizuālo efektu meistars.

Ar šo balvu arī Latvijas Izglītības ministrijas pārstāvji izteica atzinību simulatora radītājiem. Svarīgi piebilst, ka šis pirmais šāda veida simulators visā pasaulē. Kopš šodienas video ir pieejams mājaslapā “Nepaliecviens.lv” un arī “Rīgas inovāciju grupas” “YouTube” kanālā.
4 komentāri