Katru dienu iedzīvotāji portālu komentāros uzraksta 3 bakalaura vai 2 maģistra darbus

Komentāri

Karš, policija un īpašības vārds ”slikts” – tie ir atslēgvārdi, kas pēdējā gada laikā visbiežāk parādījušies agresīvos komentāros Latvijas portālos. Pie šāda secinājuma nonākuši pētnieki, kuri pirms četriem gadiem izstrādāja vietni sabiedrības noskaņojuma mērīšanai internetā, analizējot portālos publicētos komentārus. 46 tūkstoši vārdu – kopumā tik daudz teksta Latvijas iedzīvotāji ik dienas saraksta komentāros internetā.

Šāds apjoms pielīdzināms 3 bakalaura vai 2 maģistra darbiem augstskolā. Pētnieki, kuri pirms četriem gadiem izstrādāja rīku agresivitātes indeksa mērīšanai internetā, secina, ka kopš Ukrainas krīzes tas ir audzis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Faktiski jau kopš pagājušā gada sākuma – pirmās puses – diezgan lielu iespaidu uz tiem, par ko tiek un kā tiek runāts, atstāj notikumi Ukrainā. Tas ievērojami palielināja to vispārējo līmeni,” stāsta sociālantropologs, pētījuma idejas autors Klāvs Sedlenieks.

Šobrīd agresīvos komentāros visbiežāk parādās tādi vārdi kā karš un slikts, trešais populārākais ir vārds policija, bet biežāk lietoto atslēgvārdu TOP10 noslēdz vārdi cietums un cīnīties. Pētnieki kopš 2013. gada maija seko līdzi arī portāliem krievu valodā.

Iepriekš visaugstāko agresivitātes līmeni ik gadu sasniedza ap 16. martu, taču izņēmums ir šis gads. Pētnieki arī secina, ka komentāri kļuvuši arī īsāki – ja 2011. gadā vidēji viens komentārs bija 32, tad šobrīd 24,5 vārdus garš. Visaktīvāk cilvēki komentē nedēļas vidū, turklāt darba laikā.

Mediju eksperts Sergejs Kruks norāda, ka ir pētījumi, kas apliecina, ka IP adreses ved uz valsts iestādēm. Viņš arī uzskata, ka komentēšanas kultūra laika gaitā nav mainījusies.

Eksperts uzskata, ka tas sakņojas tajā, ka ir liela plaisa starp tautu un varu un ka šādā veidā interneta lietotājiem komentēšana kalpo kā ventilis.

Komentēšanas iespēja reģistrētiem lietotājiem neko būtiski nemainītu, jo reģistrācija ir tikai tehniska nianse, turklāt var reģistrēties arī ar viltus profiliem. Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks ir pārliecināts, ka portālos reģistrācija varētu samazināt agresivitāti, bet arī komentāru būtu mazāk.

Informācija par agresivitātes indeksu tiek publicēta ik dienu, un nākotnē plānots šo rīku izvērst jau Baltijas valstu mērogā. Patlaban pētnieki apgalvo, ka šis ir pirmais rīks pasaulē, kas mēra sabiedrības noskaņojumu tieši interneta komentāru vidē.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl