Interneta lietotājiem ir ”digitālā amnēzija”; informāciju meklē internetā, nevis to iegaumē

Pievienot komentāru
Interneta lietotājiem ir ”digitālā amnēzija”; informāciju meklē internetā, nevis to iegaumē
FOTO: SCANPIX

Mūsdienu lietotāji nevēlas iemācīties vai mēģināt atcerēties informāciju, ko var viegli atrast internetā vai digitālajā ierīcē saglabātajos datos. Viņi drīzāk patērēs savus atmiņas resursus, lai iegaumētu, kur tieši tīmeklī atrodas atbilde uz viņus interesējošo jautājumu. Šādus secinājumus ir izdarījuši Kaspersky Lab eksperti.

Lietotāju atkarības no globālā tīmekļa efekts, kas ir ieguvis nosaukumu “digitālā amnēzija”, atspoguļo pieaugošo dzīves tempu: 61 % aptaujāto eiropiešu norādīja, ka atbilde viņiem ir vajadzīga “šeit un tagad”. Tieši tāpēc 36 % lietotāju, pirmkārt, meklē vajadzīgo informāciju internetā, un tikai seši no 10 respondentiem mēģina vispirms patstāvīgi atcerēties atbildi uz neatliekamu jautājumu. Turklāt, tiklīdz dati tiks atrasti, tikai neliela daļa (39 %) pacentīsies tos iegaumēt, bet katrs ceturtais lietotājs izmantos iegūto informāciju un laimīgi aizmirsīs to.

Tādējādi nepārsteidz, ka 80 % lietotāju Eiropā uzskata internetu par papildinājumu savai atmiņai un smadzenēm. Piemēram, lielākā daļa respondentu uzskata, ka ir jāiegaumē nevis pati informācija, bet gan tās avots. Pieaugot vecumam, šī tendence pastiprinās.

Nedaudz labāk eiropieši atceras savu tuvinieku kontaktinformāciju. Piemēram, partnera vai laulātā tālruņa numuru no galvas zina 67% aptaujāto eiropiešu, vecāku tālruņa numuru — 74%, bērna — 43%. Savukārt brāļu, māsu un draugu tālruņa numurus atceras mazāk nekā puse aptaujāto.

Vairums pētījuma dalībnieku Eiropā (86 %) piekrīt, ka tagad lielākajai daļai ir pārāk daudz tālruņa numuru, e-pasta adrešu un citas kontaktinformācijas, lai to visu varētu paturēt prātā. Iespējams, tieši tāpēc lietotāji šajā jautājumā izvēlas paļauties uz saviem viedtālruņiem — 34 % aptaujāto lietotāju norādīja, ka viņu mobilajās ierīcēs glabājas visa informācija, kas viņiem ir jāatceras. Tādējādi datu vai pašas ierīces zudums vairākumam radīs neizbēgamu stresu, bet katrs piektais šādā situācijā pat kristu panikā.