Interesanti! Jaunākais interneta lietotājs Latvijā ir tikai gadu vecs

Pievienot komentāru
Interesanti! Jaunākais interneta lietotājs Latvijā ir tikai gadu vecs
FOTO:Flickr/Lars Plougmann

Analizējot bērnu uzvedību internetā, pie sensacionāliem atklājumiem nonākuši pētnieki – jaunākais interneta lietotājs Latvijā šobrīd ir tikai gadu vecs. Iepriekš tas bija sešus gadus vecs bērns, par to liecina pirmie rezultāti no apjomīga Eiropas līmeņa pētījuma, kas vienlaikus tapis 18 valstīs un kurā pirmo reizi piedalījusies arī Latvija.

Interneta vietnē Youtube atrodami neskaitāmi daudz video, kuros redzami mazi bērni ar planšetēm un viedtālruņiem rokās. Tas arī apstiprina pētnieku vērojumus, ka bērni, kuri vēl neprot ne runāt, ne lasīt, jau kļuvuši par interneta lietotājiem.

Pirms sešiem gadiem jaunākie interneta lietotāji bija sešus gadus veci, bet 2013. gada pētījumos secināja, ka internetu lieto 3-4 gadus veci bērni. Tikmēr vecāki pētniekiem atzinuši, ka, viņuprāt, bērni ir par mazu, lai ar viņiem pārrunātu jautājumus, kas skar bērnu drošību virtuālajā vidē.

Portālā mammamuntetiem.lv uzskata, ka ir svarīgi izglītot vecākus, kā tehnoloģijas izmantotu bērna labā, piemēram, šīs ierīces izmantot izzinošiem mērķiem. Tāpat arī vecākiem būtu jāzina, cik ilgi bērns drīkstētu iekārtas lietot, lai tas nekaitētu viņa veselībai.

To, ka tehnoloģijas kļuvušas mājās teju par neatņemamu dzīves sastāvdaļu daudziem no bērniem, atzīst arī vienā no Rīgas bērnudārziem. Bērnudārzā piekrīt, ka pieaugušie ir tie, kas nosaka, vai šīs tehnoloģijas bērna dzīvē būs ar pievienoto vērtību.

Pētnieki secinājuši, ka daudziem no vecākiem tehnoloģijas aizstāj aukli. Viens no iemesliem – tās ir viegli pieejamas, un vidēji uz vienu ģimenes locekli ir pat vairākas ierīces ar interneta pieslēgumu.

Pētījuma galīgie rezultāti no visām iesaistītajām valstīm vēl tiks apkopoti, tie varētu būt zināmi janvārī. Tos izvērtējot, taps rekomendācijas viediekārtu ražotājiem, vecākiem un bērnudārzu audzinātājiem, lai tehnoloģijas izmantotu audzinošos nolūkos.