“Nav nekāda zinātniska pamata satraukties,” fiziķi komentē satraukumu par 5G tīkla iespējamo kaitējumu veselībai

11 komentāri

Latvija sper pirmos soļus 5G mobilā tīkla ieviešanā, kas nozīmēs ātrāku un stabilāku internetu. Taču daļa sabiedrības tehnoloģiju attīstību uztver ar aizdomām un satraukumu par iespējamo kaitējumu veselībai.

Fiziķi aicina neradīt paniku – nav zinātnisku pierādījumu tam, ka 5G būtu negatīva ietekme.

Pagājušajā nedēļā LMT svinīgi atklāja 5G tīklu, sākot ceļu pakāpeniskai tā paplašināšanai. Jaunā tehnoloģija raisījusi diskusijas, vai tā nav kaitīga veselībai – pieņēmumi svārstās no bažām par pārmērīgu starojumu līdz pat sazvērestības teorijām par globālu plānu cilvēces iznīdēšanai.

5G ir piektās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģija, kas ir turpinājums tam, ko izmantojam pašreiz – 4G. Tas ne tikai nodrošinās ātrāku un stabilāku internetu, bet arī veicinās citu tehnoloģiju attīstību.

Tomēr ir cilvēki, kuri tehnoloģiju attīstību uzņem ar aizdomām un ar tām dalās sociālos tīklos. Ierakstos vaicāts, vai ir pietiekami pārbaudīta šī tīkla ietekme uz veselību, kā arī jautāts padoms, kā tā izplatību apturēt.

Fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs mierina, ka šādai panikai nav pamata, un salīdzina, ka jebkāds jauninājums cilvēces vēsturē uzņemts atturīgi un pat noraidoši, tā, piemēram, notika arī ar televizoru parādīšanos. Arī toreiz cilvēki satraucās par šo nezināmo ierīci un tās raidīto starojumu.

“No fizikas viedokļa vienkārša analoģija. Iedomājaties, viduslaikos parādās jauna sakaru tehnoloģija, ka var augstā tornī aizdedzināt uguni, un tad to ieraudzīs blakus pilsētā, un atkal aizdedzinās ugunskuru, un tā ziņu nodot. Iedomājos, ka tajā laikā arī varētu būt bažas par šo tehnoloģiju, jo, pienākot pietiekami tam tuvu, var apdedzināties. Līdzīgi ir ar radioviļņu starojumu, ka, tuvu klāt pienākot, var gūt apdegumu.”

Iespējams, apjukumu radījis angļu valodas vārds ”radiation”, ko latviski tulko gan kā ”radiācija”, gan ”starojums”. Runājot par 5G tīklu, runa ir par starojumu. Tas var izrādīties kaitīgs vien tad, ja cilvēks nepārtraukti atrodas tā avota tiešā tuvumā.

“Ja pie Jāņu ugunskura pieej par tuvu, vari apdegt. Paej nost. Nav nekāda zinātniska pamata satraukties. Sevišķi līdz tādam līmenim, lai runātu par miničernobiļām un vēl sazin ko,” turpina fiziķis.

Latvija nav vienīgā valsts, kura sākusi ceļu pretim 5G. To vēlas sasniegt arī tehnoloģiski attīstītākas valstis par mūsējo, piemēram, Dienvidkoreja un Japāna.