Komentāri

Valsts iestādēs izvietotās video novērošanas kameras ir viegli “uzlaužamas”, un paver plašas iespējas hakeriem ievākt informāciju – tā brīdinājusi par digitālo drošību atbildīgā iestāde Cert.lv. Vienlaikus Latvija nolēmusi kļūt par starptautisko ledlauzi jaunu likumu izveidē, kas ļaus datorentuziastiem sadarboties ar valsti, legāli un bez kriminālatbildības draudiem meklējot vājās vietas valsts iestāžu interneta platformās.

Datordrošība tradicionāli tiek saistīta tieši ar datoriem, un mūsdienās – arī ar mobilajiem telefoniem un planšetdatoriem, taču līdz ar straujo tehnikas attīstību, noziedznieki mēdz ielauzties un inficēt citas ierīces, kas saistītas ar interneta tīklu – izrādās, “uzlauzt” un saviem mērķiem var izmantot pat modernu ledusskapi vai putekļusūcēju – robotu.

Ekrānuzņēmumi

Šajās ierīcēs iebūvētais dators darīs visu, ko liek hakeris. Īpaši riskanta ir videonovērošanas niša, ko izmanto gan lielveikalos, gan uz ielām, gan valsts iestādēs. Pat vecāki savus bērnus dažkārt uzmana ar rotaļlietās iebūvētām kamerām.

Noziedznieki iegūto informāciju var neatļauti publiskot, pārdot, vai arī izmantot šantāžai. Cert.lv pauž bažas, ka nedrošas kameras uzstādītas pat Latvijas valsts iestādēs.

Jauni likumi

Tikmēr valdība pagājušajā nedēļā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, paredzot “hakerus” atbrīvot no kriminālatbildības par piekļūšanu automatizētai apstrādes sistēmai, ja šīs darbības veiktas ar mērķi informēt iestādi par atklātajiem trūkumiem. Cert.lv uzsver, ka Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kurā šāds regulējums tiks ieviests. Tas būs pamatīgs izaicinājums, lai juridiski sakārtotu šo nišu.

Līdz šim skaļākais gadījums ar robu atklāšanu valsts iestādēs bija 2010. gadā, kad datorspeciālists Ilmārs Poikāns jeb Neo uzgāja “caurumu” Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datubāzes drošībā, piekļūstot tajā glabātajiem datiem par valsts ierēdņu atalgojumu, un tos publiskoja. Pērn tiesa viņu par šīm aktivitātēm sodīja ar piespiedu darbu, bet spriedumu Neo pārsūdzēja.

Video

Lasi vēl