Hakeri uzdarbojas: pusgada laikā uzlauztas jau 10 valsts iestāžu mājaslapas

0 Komentāru
Hakeri uzdarbojas: pusgada laikā uzlauztas jau 10 valsts iestāžu mājaslapas
Foto: Flickr / Andrew_Writer

Pasaulē ik minūti hakeriem izdodas uzlauzt kādu mājaslapu, no uzbrukumiem nav pasargātas arī Latvijas valsts iestāžu interneta vietnes. Cik drošas tās ir?

“Sveiks administrator, tu gan labi rūpējies par mājaslapas drošību!” aptuveni tāds uzraksts pavisam nesen rotāja kādas valsts iestādes tīmekļa vietni. Kopumā valstī mēnesī uzlauzto mājaslapu skaits svārstās no vairākiem desmitiem līdz pat pāri simtam. Piemēram, septembrī kompromitētas 34, bet jūlijā 115 vietnes. Tostarp pēdējā pusgada laikā uzlauztas desmit valsts iestāžu mājaslapas.

Drošības incidentu novēršanas institūciju Cert.lv pārstāvis skaidro, līdz ar prezidentūru pirms kuras veikti simts ielaušanās testi, situācija valsts pārvaldē krietni uzlabojusies.

Šogad vasarā valdība apstiprināja minimālās drošības prasības valsts informācijas sistēmām, taču noteikumu ieviešana ir dārga un tā notiks pakāpeniski. Jaunā kārtība izskaudīs praksi izsludināt iepirkumus mājaslapas izveidošanai bez drošības risinājumiem, par kuriem vēlāk jau tiek prasīta papildu samaksa.

Pašas uzbrukumu piedzīvojušās valsts iestādes par notikušo runāt nevēlas, uzsverot, ka tagad nepilnības novērstas. TAB 2 Piemēram, pirms sešiem gadiem 18. novembrī tika uzlauzta Valsts prezidenta kancelejas mājaslapa, aicinot valsts pirmo personu beidzot glābt valsti. Tikko var redzēt, ka pirms 25 dienām tika masveidīgi uzlauztas mājaslapas, kas beidzas ar rtu.lv

,starptautisku mājaslapu, kurā ikviens var reģistrēt uzlaušanas gadījumus, rāda it drošības eksperts. Viņš saka, ka uzlabojas lielo valsts iestāžu mājaslapu drošība, bet tā mēdz klibot mazajās iestādēs un pašvaldībās.

Mājaslapas uzlaušana ir kā vizītkartes bojāšana un tā būtisku kaitējumu nedara, vērtē Kirils Solovjovs. Tomēr viņš brīdina, ka pati lielākā kļūda būtu sasaistīt interneta vietni ar sensitīviem datiem.

0 Komentāru