Finanšu tehnoloģiju attīstība nākotnē mainīs to, kā rīkojamies ar naudu

Komentāri
Finanšu tehnoloģiju attīstība nākotnē mainīs to, kā rīkojamies ar naudu
Foto: Dennis Skley/Flickr

Kriptonaudas izmantošana, pirkstu nospiedumu drošības sistēmas, bezkontakta mikromaksājumi, savam biznesam nepieciešamā finansējuma piesaistīšana internetā kādā no crowd-funding vietnēm – tā ir tuvākā nākotne un dažos gadījumos arī tagadne tam, kā cilvēki uzglabā, tērē un investē savu naudu, portālam Skaties.lv atzina informācijas tehnoloģiju jomas pārstāvji.

Foto: LETA

Foto: LETA

”Jau patlaban pārvaldīt savas finanses un veikt pārskaitījumus var praktiski jebkur un jebkad, pircēji acumirklīgi var iegādāties gan vēlamās preces, gan tīkotos pakalpojumus,” pauž tehnoloģiju eksperts Viesturs Sosārs, vaicāts par tendencēm, kā patlaban ir mainījušies cilvēku paradumi, tērējot un uzglabājot finanšu līdzekļus. Jau patlaban tendences finanšu tehnoloģiju jomā rāda, ka jebkurā no segmentiem (neatkarīgi no tā, vai tie būtu personu savstarpējie norēķini, uzņēmumu norēķini vai kreditēšana) ir ātrāki tiešie maksājumi un iespēja šos maksājumus veikt ātrāk vai pat nekavējoties,  norāda digitālo preču interneta tirgotava Sellfy līdzdibinātājs un vadītājs Māris Daģis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču ātra preču un pakalpojumu iegāde, kā arī acumirklīgi norēķini nebūt nav vienīgā tendence. Proti, tehnoloģijas rāda, ka arvien lielāka loma arī personīgo finanšu pārvaldības jomā ir mākslīgā intelekta nozīmei. Piemēram, pastāv lietotnes, kas pašas izlemj, vai aplikācijas izmantotājam būtu jāveido uzkrājumi.

Aigars Mačiņš, Microsoft tehnoloģiju zinātājs:

Nākotnē noteikti attīstīsies daudzi finanšu paškontroles rīki, kas gudrāk ļaus mums izmantot mūsu esošos finanšu resursus. Turklāt mēs paši varbūt līdz galam pat nenojautīsim, ko šī rīki veiks. Teiksim, ir lietotnes, kas pašas ieskaita lietotāja naudu speciālā krājkontā un, to darot, ņem vērā šī lietotāja tēriņu paradumus. Tas notiek arī tad, ja pašam aplikācijas īpašniekam dažkārt pietrūkst gribasspēka pēc algas ieskaitīt daļu savu ienākumu krājkontā un tādā veidā to paslēpt no tēriņu kārdinājumiem.

Ernests Štāls, TechHub Riga vadītājs:

Ir vairākas lielas tendences, kuras iespaido finanšu pasaules pārmaiņas. Viena no tām ir elektroniskā ID izplatība, tāpat nozīme ir datu pieejamībai, peer to peer aizdevumiem, elektroniskajai naudai, datu analīzei un spējai paredzēt kredītspēju.

Finanšu joma – pārmaiņu priekšā

Lai arī kopumā izjūta ir tāda, ka finanšu jomā ir grūti detalizēti prognozēt izmaiņas, atzīst arī Rietumu bankas pārstāvji, kopēju attīstības virzienu un ”trendus” sajust gan var. Patlaban Rietumu banka organizē finanšu tehnoloģiju start-up konkursu, kurā meklēs labākās tehnoloģijas un risinājumus tieši finanšu jomā. ”Tendence ir jaunu, vēl drošāku, ērtāku, lētāku, caurspīdīgāku un demokrātiskāku risinājumu meklējumi,” norāda bankas pārstāvji, patlaban notiekošos meklējumus, salīdzinot ar industriālo revolūciju pirms vairāk nekā gadsimta. “Mēs esam liecinieki tam, kā mainās izpratne par norēķinu institūtiem un kredītiestādēm, kā arī to funkcijas. To var salīdzināt ar progresu aviācijā vai automobiļu rūpniecībā, kad kādā brīdi parādījās ļoti jaudīgi motori un dzinēji, plaši sāka pielietot elektroniku, parādījās labi ceļi, paaugstinājās komforta līmenis, bet tā rezultātā – pieauga arī riski,” uz pārmaiņu laiku norāda arī Rietumu bankas pārstāve Eleonora Gailiša.

Foto: AFP/LETA

Foto: AFP/LETA

Konservatīvās bankas un neelastīgie likumi

Lielākie sarežģījumi finanšu jomas start-up uzņēmumiem varētu būt tas, ka finanšu nozare kopumā ir konservatīva, uzskata V. Sosārs.

”Radikāli inovatīvi risinājumi, kas patiešām pievieno vērtību, var sastapties ar dažādu ieinteresēto grupu inerci tos ieviešot. Finanšu industrijā uzņēmumu vēsture un reputācija ir būtisks faktors pakalpojumu sniedzēja izvēlē, tāpēc start-up uzņēmumiem pastāv papildus ieejas barjera tieša šajā nozarē,” pauž informācijas tehnoloģiju eksperts V. Sosārs.

Tāpat izaicinājumi finanšu jomas pārmaiņām nākotnē varētu būt valsts likumdošanas izskatā. ”Vairākām finanšu tehnoloģiju attīstību jomām tagad pat nav likumiskā seguma, jo likumi ir veidoti klasiskajiem norēķinu veidiem,” uzsver E. Štāls.

Tikmēr M. Daģis pauž, ka nākotnē nepieciešamība pēc finanšu institūcijām kā fiziskām iestādēm izzudīs pavisam. ”Es domāju, ka palielināsies tiešie norēķini starp personām, uzņēmumiem, servisiem bez nepieciešamības bankai būt pa vidu tiešā veidā,” sacīja M. Daģis, norādot, ka ar interesi vēros arī to, kā attīstās kriptovalūtas izmantošana.

”Domājot par nākotnes vīziju, es ceru, ka finanšu tehnoloģijas nākotnē ļaus lielākām cilvēku masām izmantot zinātnes sasniegumus, kas ir radušies mākslīga intelekta, mašīnapmācību nozarēs, kā arī izmantos tos, lai veidi ļautu uzkrāt līdzekļus cilvēkiem, kuriem varbūt arī nav ļoti specifisku finanšu zināšanu,” sacīja A. Mačiņš.

Lasi vēl