“Failiem.lv” augšupielādes: uzņēmums noliedz jebkādu datu privātuma pārkāpumu

1 komentārs

Kļuvis zināms, ka atsevišķi materiāli, kas augšupielādēti datu glabāšanas un apmaiņas vietnē “Failiem.lv”, var būt pieejami arī svešām acīm. Tas radījis bažas par vietnes drošību. Uzņēmums gan apgalvo, ka privātums nav pārkāpts. Tomēr šis gadījums lieku reizi atgādina lietotājiem apdomāt, kas tiek ievietots un publiskots internetā.

Interneta vietne “Failiem.lv” ir paredzēta datņu glabāšanai vai apmaiņai – vietnē augšupielādētie materiāli pieejami to ievietotājam un cilvēkiem, ar ko nolemts dalīties.

Taču kāds sociālā tīkla “Twitter” lietotājs atklājis, ka, ierakstot meklētājprogrammā noteiktus atslēgvārdus, arī svešām acīm iespējams ielūkoties augšupielādētajos failos: “Viss tur atrodamais lieliski indeksējas ar “Google”. Testa nolūkos piecu minūšu laikā man izdevās saguglēt gan pašmāju mūziķu ierakstus wav formātā, gan video un bildes no fotosesijām.”

Šim ierakstam piebalsoja vēl citi cilvēki, apgalvojot, ka spējuši uzmeklēt citu cilvēku ievietotus dokumentus, fotogrāfijas un video, dažus no tiem pat pavisam privāta rakstura.

Uzņēmumā “Failiem.lv” skaidro, ka nav tā, ka pieejami ir visi faili – publiski atrodami ir tikai tie materiāli, kurus to īpašnieks ir nolēmis publiskot internetā.

“Pēc būtības “Google” un citiem meklētāju serveriem ir aizliegts lejupielādēt “Failiem.lv” saturu. Tas ir pēc noklusējuma uzstādījumos. Tas, par ko ir diskusija, ir šie dažādie lietotāju konti, uzstādījumi, kas viņiem ir pieejami un kam lietotājs nepievērš uzmanību. Ja lietotājs skatās no datu glabāšanas funkcijas, viņam ir vienas intereses, ja no datu pārsūtīšanas viedokļa, tad viņam ir citas intereses,” saka “Failiem.lv” vadītājs Jānis Viklis.

IT drošības speciālists Kirils Solovjovs papētījis, ka drošībā ir tie materiāli, kurus lietotājs tikai uzglabā. Kolīdz saite uz tiem nosūtīta vēl kādam, nav zināms, vai otra persona ar to nepadalīsies tālāk un tādā veidā saite nenonāks meklētājā.

“Tā vairāk ir lietotāju atbildība, nevis “Failiem.lv” atbildība. Lietotājs izvēlas, vai to failu padarīt publisku vai ne. Lietotāji bieži neaizdomājas par to, ka tam failam ir adrese un ka tam var piekļūt. “Failiem.lv” piedāvā uzlikt paroli,” saka IT drošības eksperts.

Arī Datu valsts inspekcija (DVI) šim pievērsusi uzmanību. Nekādas sūdzības par “Failiem.lv” nav saņemtas, taču iestāde pamanījusi pāris neatbilstības datu regulai.

“Šai piekrišanai jābūt ar aktīvu darbību sniegtai. Līdz ar to situācijā, kad pēc noklusējuma šie faili ir publiski un tikai, izņemot šo ķeksi, tie kļūst par privātiem, tas varētu būt ne pārāk atbilstoši,” norāda Datu valsts inspekcijas direktora vietniece Lāsma Dilba.

Uzņēmums sola to labot un uzskatāmāk lietotājiem dod iespēju norādīt sev piemērotāko datu privātuma politiku.

1 komentārs