ES varētu būt palaidusi garām miljardiem eiro no “Google”, “Facebook” un citiem interneta gigantiem! Rosina stingrākus nodokļus

0 Komentāru
ES varētu būt palaidusi garām miljardiem eiro no “Google”, “Facebook” un citiem interneta gigantiem! Rosina stingrākus nodokļus
REUTERS/LETA

Laika posmā no 2013. gada līdz 2015.gadam Eiropas Savienības (ES) valstis varētu būt zaudējušas aptuveni 5,4 miljardus eiro, pilnā apmērā neiekasējot nodokļus no interneta gigantiem “Google” un “Facebook”, lēš medijs “Reuters”.

Jau vēstīts, ka ES vēlas panākt, lai tādas globālās interneta kompānijas kā “Amazon”, “Google”, “Facebook” un citas, ES valstīs maksātu to ienākumiem atbilstošus nodokļus.

Saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem noteikumiem, interneta uzņēmumiem ES jāmaksā nodokļi to rezidējošās valstīs. Proti, līdzšinējās nepilnības nodokļu sistēmā ir ļāvušas uzņēmumiem izvairīties no iespējamām nodokļu saistībām valstīs, kurās tiek veikta to darbība un piedāvāti pakalpojumi. Šobrīd interneta uzņēmumiem nav pienākums maksāt nodokļus tajā ES valstī, kurā tiek gūti ienākumi un peļņa, – nodokļi jāmaksā valstij, kas ir uzņēmuma fiziskā atrašanās vieta.

Kā vēsta interneta medijs “Euractiv”, lielākā daļa ES valstu ir vienojušās sākt gatavot jaunu nodokļu politiku attiecībā uz interneta gigantiem. Iniciatīvas mērķis ir gūt ienākumus nodokļos no interneta uzņēmumiem, kā “Amazon”, “Google”, “Facebook” un citiem.

Kā ES varētu panākt, lai interneta giganti maksātu atbilstošus nodokļus?

Idejas galvenais iniciators ir Francijas ekonomikas un finanšu ministrs Bruno Le Maire. Viņš atzīst, ka plāns esot sarežģīts, taču viņš pauž gandarījumu, jo vairums ES dalībvalstu ministru ir piekrituši rīkoties kopā – ES līmenī.

Vienu no iespējamiem interneta gigantu nodokļu politikas variantiem piedāvā Igaunija. Priekšlikums rosina īstenot nodokļu reformu, kas interneta uzņēmumiem liktu maksāt nodokļus arī tajās valstīs, kur tiem ir arī virtuālā klātbūtne, – patērētāji lieto attiecīgo pakalpojumu un uzņēmums gūst peļņu. Saskaņā ar šo priekšlikumu, šāda reforma ļautu uzlabot starptautisko nodokļu noteikumu nepilnības, – interneta uzņēmumi vairs nevarētu spekulēt un par mītnes vietu izvēlēties valstis, kurās uzņēmumiem jāmaksā salīdzinoši zemi nodokļi.

Igaunija, kā ES prezidējošā valsts rosina nevilcināties ar nodokļu reformas izstrādi un ieviešanu. Igaunijas nodokļu un muitas politikas ģenerālsekretāra vietnieks Dmitrijs Jegorovs uzsvēris, – ja mazie un vidējie uzņēmumi ES valstīs tiek aicināti maksāt nodokļus, nav iemesla gaidīt, kad to sāks darīt arī digitālie uzņēmumi.

Plānots, ka Eiropas Komisija septembrī izvērtēs situāciju nodokļu jautājumos, kā arī iespējamos risinājumus, pamatojoties uz interneta gigantu uzņēmējdarbības modeļiem. Plānots, ka ES līderi iespējamos nodokļu politikas risinājumus aplūkot piektdien, 29. septembrī, digitālās nozares sammitā Tallinā.

Savukārt, kā vēsta medijs “Euractiv.com”, Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis minējis, ka EK ar priekšlikumiem projektam par jauno nodokli interneta gigantiem varētu nākt klājā 2018. gada pavasarī.

Avoti: Reuters.com un Euractiv.com

0 Komentāru