EK ierosina elektroniskajām ierīcēm ieviest vienotu lādētāju

0 Komentāru
EK ierosina elektroniskajām ierīcēm ieviest vienotu lādētāju
PN/SCANPIX

Ssaskaņā ar jauniem Eiropas Komisijas (EK) piedāvātiem noteikumiem telefonu ražotāji būs spiesti radīt universālu uzlādes risinājumu tālruņiem un mazām elektroniskajām ierīcēm, vēsta “BBC”.

Visiem ES pārdotajiem viedtālruņiem ir jābūt USB-C lādētājiem, teikts EK priekšlikumā. Šāda rosinājuma mērķis ir samazināt atkritumus, mudinot patērētājus atkārtoti izmantot esošos lādētājus, iegādājoties jaunas ierīces.

Tehnoloģiju gigants “Apple” ir galvenais viedtālruņu ražotājs, kas izmanto pielāgotu uzlādes portu, jo tā “iPhone” sērijā tiek izmantots Apple ražots “Lightning” savienotājs. “Apple” ir brīdinājis, ka šāds solis kaitētu inovāciju izstrādēi.

“Mēs esam nobažījušies, ka stingrs regulējums, kas nosaka tikai viena veida ladētājus, drīzāk kavē inovācijas, nevis veicina tās. Tas savukārt kaitēs patērētājiem Eiropā un visā pasaulē,” uzņēmums sacījis “BBC”.

“Apple” piebilda, ka tā mērķis ir līdz 2030. gadam padarīt katru “Apple” ierīci un tās lietošanu par oglekļa neitrālu. Lai gan “Apple” ir izvirzījis spēcīgu argumentu par “Lightning” savienotāja lādētāja, ņemot vērā miljardu aktīvo “iPhone” lietotāju, daži tā produkti, ieskaitot “Mac” un “iPad”, tagad atbalsta USB-C.

Lielākajai daļai Android tālruņu ir USB micro-B uzlādes porti vai tie jau ir pārvietoti uz modernāku USB-C standartu.

Jaunajos “iPad” un “MacBook” modeļos, kā arī populāru “Android” ražotāju augstas klases tālruņu modeļos, piemēram, “Samsung” un “Huawei”, izmanto USB-C uzlādes portus.

Aptuveni pusei lādētāju, kas 2018. gadā tika pārdoti ar mobilajiem tālruņiem Eiropas Savienībā, bija USB micro-B savienotājs, bet 29%-USB C savienotājs un 21%- “Lightning” savienotājs, atklāts EK 2019. gadā veiktajā ietekmes novērtējuma pētījumā.

Ierosinātie noteikumi attieksies uz:

  • viedtālruņiem
  • planšetēm
  • kamerām
  • austiņām
  • pārnēsājamiem skaļruņiem
  • atsevišķām videospēļu konsolēm
Citi produkti, tostarp austiņas, viedpulksteņi un fitnesa izsekotāji, netika ņemti vērā EK priekšliekumā tehnisku iemeslu dēļ, kas saistīti ar to izmēru un lietošanas apstākļiem.

Priekšlikums arī standartizē ātrās uzlādes ātrumu.

ES politiķi vairāk nekā desmit gadus ir cīnījušies par vienotu standartu, un EK pētījumos secināts, ka izmesti un neizmantoti uzlādes kabeļi rada vairāk nekā 11 000 tonnu atkritumu gadā.

ES pagājušajā gadā tika pārdoti aptuveni 420 miljoni mobilo tālruņu un citu pārnēsājamu elektronisko ierīču.  Vidēji cilvēkam pieder aptuveni trīs mobilo tālruņu lādētāji, no kuriem divus viņš regulāri izmanto.

Likumdošanas priekšlikumu, kas pazīstams kā direktīva, apspriedīs Eiropas Parlaments un valstu valdības. Deputāti un dalībvalstis var ierosināt priekšlikuma grozījumus. Tikai pēc tam, kad būs dota piekrišana šiem grozījumiem, direktīva tiks ieviesta.  EK cer, ka tas notiks 2022. gadā – pēc tam dalībvalstīm parasti ir divi gadi, lai ieviestu noteikumus valsts tiesību aktos, un ražotājiem būs 24 mēnešu laiks, lai mainītu uzlādes portus.

0 Komentāru