“Digitālo zombiju” problēma: gājēji gūst traumas, jo lieto viedtālruņus, pārvietojoties pa ietvēm

0 Komentāru

“Digitālie zombiji” – tā speciālisti dēvē cilvēkus, kuri ,arī ejot pa ielu, neatrauj acis no sava viedtālruņa. Latvijā šogad uz ceļiem cietuši 400 gājēji, un daļa no viņiem zem auto riteņiem pakļuvuši tieši tālruņa dēļ.

“Digitālo zombiju” problēmu jau tagad mēģina risināt vairākās valstīs. Visticamāk, tam būs jāpievēršas arī Latvijā.

Statistika Latvijā neizšķir, kādēļ tieši no janvāra līdz jūlijam šogad ir cietuši 400 gājēji. Taču, kā pārliecinājās LNT raidījums “900 sekundes”, vairāki viedtālruņu lietotāji riskē ar savu veselību un dzīvību, ejot pāri ceļam, skatoties savā telefonā.

Valsts tiesu ekspertīžu birojā, kur izskata smagākus ceļa satiksmes negadījumus, tostarp, kur ir smagi cietušie un bojāgājušie, šobrīd pēta vairākas lietas, kurās figurē viedtālruņu lietotāji. Ja automašīnā ir videoreģistrators, tad tajā var redzēt, ka spēkrats uzbrauc gājējam virsū brīdī, kad tas iegrimis telefonā.

Oskars Irbītis
Valsts tiesu ekspertīžu biroja vecākais tiesu eksperts

Skatoties videoierakstus, kas ir fiksēti videoreģistratorā, kur uzbraukts gājējam – viņš skatās viedierīcē, viņš neskatās uz automobili. Līdz ar to tas ir drošības jautājums satiksmē. Ne tikai vadītājs, ne tikai velobraucējs, bet arī gājējs, kas speras ārā uz ceļa, kas skatās ne pa labi, ne pa kreisi, ir bīstams.

Ik gadu ceļu satiksmes negadījumos cieš vidēji 900 gājēju. Daļa no viņiem gūst miesas bojājumus, jo lieto viedtālruņus, pārvietojoties pa ietvēm un ceļiem. Internetā publicēti vairāki video, kur cilvēki ar telefonu rokā ieskrien stabā, iekrīt bedrēs un baseinos. Vairākas valstis jau sākušas risināt “digitālo zombiju” problēmu. Piemēram, ASV pilsēta Honolulu kļuva par pirmo Amerikā, kur gājējiem ar likumu aizliegts lietot viedierīces, šķērsojot ceļu.

Bet ir arī valstis, kas nevis soda, bet arī rūpējas par viedtālruņu lietotāju drošību. Nīderlandē, Ķīnā, Vācijā ir pilsētas, kur, lai nezaudētu iešanas virzienu, gan ietvēs iestrādātas speciālas gaismas, gan ierīkoti luksofori šo cilvēku acu augstumā.

Tomēr arī Latvijā gājējiem ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi. Pirms šķērsot brauktuvi, jāpārliecinās par drošību un jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, uzsver policijā. Gājējiem arī pašiem būtu jārūpējas par savu drošību, ja viņi šķērso ceļu, skatoties viedtālrunī.

Normunds Krapsis
Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks

Ja tajā brīdī var fiksēt, ka cilvēks nav skatījies un iet pāri nepārliecinoties, iespējams, šeit varētu atrast sastāvu. Par gājēju prasību neievērošanu ir paredzēts brīdinājums vai naudas sods no 7 līdz 30 eiro. Praksē par šādiem gadījumiem nav man informācijas.

Ar laiku arī mūsu valstij būs jādomā, kā risināt šo situāciju ar “digitālajiem zombijiem”. Tikmēr vadītājiem auto eksperti iesaka iegādāties videoreģistratoru, lai gadījumā, ja uz ceļa izskrien gājējs, kurš aizrautīgi kaut ko lasa savā viedtālrunī, vieglāk varētu pierādīt savu taisnību.

0 Komentāru