Ceturtā daļa Latvijas interneta lietotāju nelasa drošības informāciju

0 Komentāru
Ceturtā daļa Latvijas interneta lietotāju nelasa drošības informāciju
FOTO: LETA

Ceturtā daļa interneta lietotāju jeb 25,4% Latvijā nelasa drošības noteikumus vietnēs, kur atstāj savus datus, tostarp finanšu informāciju, liecina tirgus pētījumu aģentūras B2B Internationan sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju (IT) drošības kompāniju Kaspersky Lab veiktais pētījums.

Aptuveni trešā daļa (31%) lietotāju Latvijā ir pārliecināti, ka banku nodrošinātā bezmaksas programmatūra viņus pilnīgi aizsargā no finanšu apdraudējumiem internetā.

Pētījumā secināts, ka saistībā ar finanšu darījumiem internetā trešdaļa lietotāju izceļas ar nevērību. Piemēram, 31% aptaujāto atzina, ka neinteresējas par to vietņu drošības pakāpi, kurās viņi ievada savus personīgos, tostarp finanšu, datus. Savukārt katrs piektais lietotājs neveic vispār nekādus pasākumus, lai aizsargātu paroles, kas tiek izmantotas piekļuvei šādiem svarīgiem resursiem.

Turklāt 30% respondentu visā pasaulē glabā finanšu datus ierīcēs ar piekļuvi internetam. Tas nebūtu nekas slikts, ja drošai informācijas glabāšanai vienmēr tiktu izmantotas speciālas programmas, bet diemžēl tā nav. Piemēram, tikai nedaudz vairāk par pusi (58%) Android pārvaldītu viedtālruņu ir aizsargāti ar antivīrusu risinājumu. Piedevām operētājsistēmas Android pārvaldītu 31% viedtālruņu un 41% planšetdatoru īpašnieki neizmanto pat viselementārāko aizsargfunkciju – ierīces atbloķēšanas paroli.

Pētījumā arī konstatēts, ka katrs sestais lietotājs ir pārliecināts, ka kibernoziegumi ar naudas zādzību notiek ārkārtīgi reti, tāpēc ir maz ticams, ka tas varētu atgadīties ar viņu. Tomēr daudzi lietotāji no savas pieredzes zina, ka internetā risinās īstas finanšu informācijas medības. Piemēram, 33% aptaujāto lietotāju pastāstīja, ka pēdējo 12 mēnešu laikā viņi ir saņēmuši aizdomīgas vēstules it kā bankas vārdā, ar kurām no viņiem centās uzzināt paroles vai citu informāciju, bet vēl 14% lietotāju ir novirzīti uz aizdomīgām tīmekļa vietnēm, kur viņiem tika piedāvāts ievadīt datus autorizācijai maksājumu sistēmās.

Latvijā aizdomīgas vēstules no bankām ar lūgumu nosūtīt bankas datus ir saņēmuši 6% aptaujāto, bet 2% respondentu ir novirzīti uz tīmekļa vietnēm ar aizdomīgu saturu, kur viņiem tika lūgts ievadīt bankas kontu, interneta veikalu un citu norēķinu sistēmu lietotājvārdus un paroles.

“Pirmkārt par krāpnieku upuriem kļūst tie lietotāji, kas neievēro drošības pasākumus. Neuzmanība, nolaidība un skeptiska attieksme pret kiberdraudiem mūsdienu pasaulē agri vai vēlu izspēlē ar viņiem ļaunu joku. Šī pētījuma rezultāti liecina arī par to, ka naudas zaudējums kiberuzbrukuma dēļ nemaz nav tik reti sastopams, un vairāk nekā puse aptaujāto Krievijas iedzīvotāju, kas ir cietuši šādos uzbrukumos, nav spējuši atgūt savus līdzekļus. Ņemot vērā ļaunprogrammatūru skaita lavīnveida pieaugumu, kiberaizsardzības ignorēšana kļūst sevišķi riskanta,” paskaidro Kaspersky Lab antivīrusu eksperts Jurijs Namestņikovs.

Kaspersky Lab ir starptautiska uzņēmumu grupa, kas darbojas vairāk nekā 200 valstīs un teritorijās visā pasaulē. Centrālais birojs atrodas Maskavā. Pašlaik uzņēmumā strādā vairāk nekā 2400 speciālisti. “Kaspersky Lab” vietējās pārstāvniecības atrodas 30 valstīs, bet izstrādājumus un tehnoloģijas izmanto vairāk nekā 300 miljoni gala lietotāju un vairāk nekā 200 000 korporatīvo klientu visā pasaulē. 2010.gada oktobrī Kaspersky Lab paziņoja par Baltijas pārstāvniecības atvēršanu Rīgā.

0 Komentāru