Atjaunoto Irbenes lokatoru balsta tornī pacels viens no pasaulē lielākajiem celtņiem

0 Komentāru
Atjaunoto Irbenes lokatoru balsta tornī pacels viens no pasaulē lielākajiem celtņiem
Foto: publicitātes foto

Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra veiktie vērienīgie rekonstrukcijas darbi radioteleskopu antenām Irbenē tuvojas noslēgumam un 10. jūnijā plānots atjaunoto RT – 32 antenu pacelt atpakaļ balsta tornī.

Rekonstrukcijas darbi notiek projekta IKSA-CENTRS ietvaros. 2014. gada nogalē antena tika nocelta renovācijas darbu veikšanai, kurus plānots pabeigt līdz 10. jūnijam, kad antenu novietos atpakaļ balsta tornī. Pilnībā radioteleskopu modernizācijas darbus plānots pabeigt š.g. rudenī.

Antenas nocelšana iepriekšējā gada nogalē izraisīja lielu sabiedrības interesi un arī šoreiz aicinām interesentus ierasties Irbenē 10. jūnijā un klātienē vērot, kā tiks pacelta un novietota balsta tornī antena, kura sver gandrīz 80 tonnu. Antenas pacelšanu veiks viens no pasaulē lielākajiem celtņiem, – kompānijas Arsava rīcībā esošais pacēlājs Liebherr LG1750, kura uzstādīšanai nepieciešamas vismaz 3 dienas.

Lai uzstādītu celtni uz Irbeni dosies 30 tehnikas vienības – 27 kravas automašīnas, kā arī 3 celtņi.

No tiem 2 būs lielie celtņi – pamatceltnis, kurš veiks antenas pacelšanu balsta tornī un palīgceltnis, ar kura palīdzību veiks montāžu un sagatavošanās darbus, lai nodrošinātu pamatceltņa darbību. Papildus šiem celtņiem tiks atgādāts arī pacēlējs, kurš tiks izmantots, lai darbinieki varētu veikt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus.

Antenas pacelšana balsta tornī un nostiprināšana būs daudz sarežģītāks process kā nocelšana rekonstrukcijai. Šāda mēroga antenas rekonstrukcijas darbi līdz šim nav veikti, tādēļ piesaistīti spēcīgākie Ventspils Augstskolas inženieri un zinātnieki, kā arī speciālisti no ārvalstīm. Darbu norisi būtiski var ietekmēt arī laikapstākļi – spēcīga vēja gadījumā, pacelšanu nāksies atlikt un gaidīt līdz laikapstākļi uzlabosies.

Video no antenas nocelšanas

0 Komentāru